logo yeni

calisanlar2 copy

UNVANLAR ARASINDAKİ MAAŞ FARKI YIL İÇİNDE NE KADAR KAPANIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas7Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda ve hiyerarşik kademelerde görev yapan Devlet memurlarının aylık ücretleri, bulundukları unvanlara göre genellikle farklılık göstermektedir.

Devlet memurları, başka unvanlarda görev yapan memurların yanı sıra, hiyerarşik bakımdan kendilerinden daha alt ve üst unvanlarda görev yapan memurlar hakkında geçerli olan mali ve sosyal haklara bakarak da kendi koşullarında iyileştirme yapılmasını isteyebilmektedirler.

Ancak, ücretlere uygulanan Gelir Vergisi oranının yıl içerisinde gelir vergisi matrahındaki artışa göre kademeli olarak yükselmesinin, memurların aylık net ücretlerinde (ilave zam yapılmaması durumunda) yılın ilerleyen aylarında azalmaya neden olması ve bu düşüşün her unvan için aynı miktarda olmaması, maaş kıyaslaması yapan memurlar için sağlıklı sonuçlara ulaşılamaması durumunu da yaratmaktadır.

Bu itibarla, memurunyeri.com olarak örnek seçtiğimiz ve Bakanlıklarda hiyerarşik olarak değerlendirilebilecek olan; Müsteşar,  Genel Müdür, Daire Başkanı (Genel Müdürlükte), Şube Müdürü, Şef, Memur ve Hizmetli unvanlı kadrolarda görev yapanlar arasındaki aylık net ücret farklılığının, yılın 15 Ocak ile 15 Aralık maaşlarına nasıl yansıdığını görebilmek amacıyla yaptığımız çalışmada aşağıdaki bilgilere ulaşılmıştır.

Tabloda yer alan net ücretler; lisans mezunu olan, 30 hizmet yılı bulunan, kazanılmış hak aylık derece ve kademesi ¼ olan Devlet memurlarına göre hesaplanmıştır. 

Bazı unvanlardaki memurların 15 Ocak ve 15 Aralık 2014 net maaşları

UNVAN

AYLIK NET ÜCRET

15 OCAK 2014

15 ARALIK 2014

MÜSTEŞAR

8.044 TL

7.372 TL

GENEL MÜDÜR

6.994 TL

6.412 TL

DAİRE BAŞKANI (Genel Müdürlükte)

5.426 TL

4.975 TL

ŞUBE MÜDÜRÜ

3.327 TL

3.266 TL

ŞEF

2.375 TL

2.314 TL

MEMUR

2.255 TL

2.194 TL

HİZMETLİ

1.991 TL

1.936 TL

NOT:

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da evli olup eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Görev yapılan kurumdan kaynaklı yan ödeme puan fazlalıkları dikkate alınmamıştır.

-Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi dikkate alınmamıştır.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.