logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLAR ENGELLİ İNDİRİMİNDEN NE KADAR YARARLANIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

engelli3Kendilerinin veya bakmakla yükümlü oldukları kişilerin çalışma gücünü kaybetme derecelerine göre, memurların gelir vergisine esas matrahlarından belirli miktarlarda indirim yapılmaktadır.

Devlet memurunun kendisinin ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilerin (eş, anne, baba ve yaşına bakılmaksızın çocuklar) çalışma gücünü belli oranlarda kaybetmiş olmaları durumunda, aylık ücretlerinde bir miktar artışa sebep olan engelli (sakatlık) indiriminden yararlanmaktadırlar.

Engel dereceleri

Vergi Usul Kanununda engel dereceleri belirtilmiştir. Buna göre, çalışma gücü kaybı;

*%40 ile %59 arasında olanlar (%40 ve %59 dahil)  3 üncü derece engelli sayılmaktadır.

*%60 ile %79 arasında olanlar (%60 ve %79 dahil) 2 nci derece engelli sayılmaktadır.

*%80 ve daha yukarı olanlar 1 inci derece engelli sayılmaktadır.

Engel derecesine göre indirim miktarı

Engel dereceleri itibariyle belirlenen aylık tutarlar, çalışanların gelir vergisi matrahına dahil ücretlerinden indirilmektedir. Bütçe kanunlarıyla her yıl farklı belirlenme imkanı da bulunan engelli indirimine ilişkin 2014 yılı tutarlarını memurunyeri.com olarak engel derecelerine göre şöyle sıralayabiliriz:

*3 üncü derece engel hali için 190 TL. 

*2 inci derece engel hali için 400 TL.

*1 inci derece engel hali için 800 TL.

Engelli indirimi tutarları, memurların aylık ücretlerinin gelir vergisine esas matrahlarından indirilmekte ve bulunacak yeni tutar üzerinden vergi kesintisi yapılmaktadır.

Memurların engelli indiriminden yararlanabileceği kişi sayısı fazla ise, her kişinin engel derecesi esas alınarak bulunacak toplam engelli indirimi tutarı, ilgili memurun aylık gelir matrahından indirilecektir.

Engelli indiriminin aylık ücrete etkisi

Devlet memurlarının aylık net ücretleri belirlenirken, yararlanacakları engelli indirimi tutarı, gelir vergisine esas aylık matrah miktarlarından indirilmekte ve bulunan yeni miktar üzerinden Gelir Vergisi hesaplanmaktadır. Bulunan Gelir Vergisi miktarından ise memurun eş ve çocuk durumuna göre belirlenmiş olan asgari geçim indirimi tutarı indirilir. 

Engelli indiriminin gelir vergisine esas matrah üzerinden, asgari geçim indiriminin ise bulunacak yeni matraha göre hesaplanan gelir vergisinden indirildiğinden, bazı durumlarda memurların asgari geçim indiriminden kısmen ya da tamamen yararlanamama durumları ortaya çıkabilmektedir.

Örnek-HİZMETLİ: 5 inci derece Hizmetli kadrosunda 5 inci derecenin 1 inci kademesinden aylık alan, 10 yıl hizmeti bulunan, bekar ve üniversite mezunu personel; 2014 yılında %15 gelir vergisi diliminde engelli indiriminden şu şekilde yararlanır: 

*3 üncü derece engelli indirimi alırsa, aylık maaşı net 28,50 TL artar.

*2 nci derece engelli indirimi alırsa, aylık maaşı net 60,00 TL artar.

*1 inci derece engelli indirimi alırsa, aylık maaşı net 76,38 TL artar.

Örnek-ŞEF: 3 üncü derece Şef kadrosunda 1 inci derecenin 4 üncü kademesinden aylık alan, 25 yıl hizmeti bulunan bekar ve üniversite mezunu personel; 2014 yılında %15 gelir vergisi diliminde engelli indiriminden şu şekilde yararlanır: 

*3 üncü derece engelli indirimi alırsa, aylık maaşı net 28,50 TL artar.

*2 nci derece engelli indirimi alırsa, aylık maaşı net 60,00 TL artar.

*1 inci derece engelli indirimi alırsa, aylık maaşı net 102,56 TL artar.

Örnek-MÜSTEŞAR: Müsteşar kadrosunda 1 inci derecenin 4 üncü kademesinden aylık alan, 25 yıl hizmeti bulunan bekar personel; 2014 yılında %15 gelir vergisi diliminde engelli indiriminden şu şekilde yararlanır: 

*3 üncü derece engelli indirimi alırsa, aylık maaşı net 28,50 TL artar.

*2 nci derece engelli indirimi alırsa, aylık maaşı net 60,00 TL artar.

*1 inci derece engelli indirimi alırsa, aylık maaşı net 120,00 TL artar.

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.