logo yeni

calisanlar2 copy

3600 EK GÖSTERGE SÖZÜ TUTULACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

3600-ek-gosterge14 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Toplu Sözleşmeyle, kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları konusunda 2014 ve 2015 yıllarında geçerli olacak belirlemeler yapılırken, bazı kadro unvanları için geçerli olan ek göstergelerin artırılması konusunda çalışma yapılacağı da kararlaştırılmıştı.

Toplu Sözleşme 14 ay önce yayınlanmış olmasına rağmen, yapılacağı belirtilen ek gösterge artışı konusunda herhangi somut bir çalışmanın ortaya konulmadığı görülmektedir.

Ek gösterge konusunda Toplu Sözleşmede yer alan hükümler

2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede;

-"Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşların kadrolarında çalışmakta olan daire başkanlarının 657 sayılı Kanunun 43 üncü maddesi kapsamında ek göstergelerinin 3600 olarak düzenlenmesi konusunda yasal çalışma yapılacaktır."

-"Yükseköğretim kurumları kadrolarında görev yapan genel sekreter yardımcılarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi konusunda çalışma yapılacaktır."

şeklindeki hükümler de imza altına alınmıştı.

Kabul edilen bu hükümlerle;

-Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlardaki daire başkanı kadrosu

-Yükseköğretim kurumlarında genel sekreter yardımcısı kadrosu

için geçerli olan ek göstergelerin 3600’e yükseltilmesi için çalışma yapılması kararlaştırılmıştı.

Bu kararlar hayata geçirilirse ilgili memurlar nasıl etkilenir?  

Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlarda daire başkanı kadrolarında görev yapanlar ile yükseköğretim kurumlarında genel sekreter yardımcısı kadrolarında görev yapanlar hakkında halen 3000 ek gösterge uygulanmaktadır.

Toplu Sözleşme ile kararlaştırılan ek gösterge artışı düzenlemelerinin yapılması halinde, ilgili personelin aylık ücretinde herhangi bir artış olmayacak (tersine azalma olacak), ancak emekli olmaları durumunda alacakları aylık ve ikramiye miktarı yükselecektir.

Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlarda daire başkanı ve yükseköğretim kurumlarında genel sekreter yardımcısı kadrolarında görev yapan personelin ek göstergelerinin 3000’den 3600’e yükseltilmesi halinde, çalışırken ve emekli olduklarında mali hakları şu şekilde değişecektir.

AYLIK NET ÜCRETLERİ

EMEKLİ AYLIKLARI

EMEKLİ İKRAMİYELERİ

 (27 TL Azalır)

404 TL Artar

14.553 TL Artar

Not: Hesaplama; 2014 yılı için geçerli olan katsayılar kullanılarak, hizmet süresi 30 yıl olan ve 1 inci derecenin 4 üncü kademesinde bulunan personele göre yapılmıştır. (Aylık ücret hesabında Gelir Vergisi oranı %15 olarak kullanılmıştır.)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.