logo yeni

calisanlar2 copy

2014 MAAŞ ZAMMI YÜZÜNDEN MEMURLARIN 9 AYLIK ZARARI NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas5Enflasyonda 2014 yılının ilk 9 aylık döneminde yaşanan artış oranının belli olması, Devlet memurlarının bu yıl için yapılan ve enflasyonla ilişkilendirilmeyen maaş zammından dolayı 9 ayda ne kadar zarar ettiklerini de ortaya çıkardı.

2014 yılında Devlet memurlarının aylık ücretlerine belli bir oranda zam yapılması yerine her memurun maaşına 175 TL brüt artış yapılmış, bu artış ise kadro unvan ve derecelerine göre memurlara yaklaşık %1,50 ile %7,70 aralığındaki oranlarda zam şeklinde yansımıştı. (Öğretmenlere yapılan tazminat artışı hariç)

Öte yandan, diğer yıllarda yapılan uygulamaların aksine, bu yıl enflasyon artışı ne kadar olursa olsun memurlara ilave zam yapılmaması kararlaştırılmıştı.

Önceki yıllarda, memurlara yapılan zam oranı en az enflason artış oranı kadar olmakta ve bu oranın üzerinde zam da mümkün olabilmekteydi. Ancak bu yıl, yapılan zam oranı enflasyondaki artış oranından çok uzak kalmış durumda.

9 ayda enflasyon ne kadar arttı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı 9 aylık enflasyon rakamlarını bugün açıklandı. Doğalgaz ve elektriğe yapılan %9 luk zammın ve etkilerinin dahil olmadığı rakamlara göre 9 aylık enflasyon artışı oranı %6,43 oranında gerçekleşti.

Öte yandan, Ülkemizin güney sınırında yaşanan olaylar ve dünyadaki diğer gelişmeler de göz önünde bulundurulduğunda, yılın son 3 aylık döneminde de ekonomide sıkıntı yaşanabileceği ve enflasyon oranının daha da yükseleceği düşünülmektedir.

Ayrıca enflasyondaki bu artış, 2014 yılı için yaklaşık %1,50 ile %7,70 aralığındaki oranlarda zam alan memurların bu yılki zararlarını da artırdı ve artırmaya devam edecek.

2014 yılında bazı memurların 9 ayda yaşadığı zarar

Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının, 2014 yılı maaş zammı uygulaması nedeniyle 9 ayda yaşamış olduğu zarar konusunda bilgi vermesi bakımından, memurunyeri.com olarak örnek seçtiğimiz bazı unvanlara için yaptığımız hesaplamada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

Çalışmada örnek alınan memurların 30 yıl hizmeti bulunduğu ve yükseköğrenim mezunu olarak 1 inci derecenin 4 üncü kademesinde oldukları varsayılmıştır.

UNVAN

2014 YILINDA ALDIĞI ZAMMIN ORANI*

9 AYLIK TÜFEYE GÖRE EKSİK OLAN ZAM  ORANI

Müsteşar

%1,53

%4,90

Genel Müdür

%1,74

%4,69

Uzman (Merkez-Kariyer)

%2,50

%3,93

Mühendis

%3,52

%2,91

Veteriner

%3,52

%2,91

Şube Müdürü

%3,57

%2,86

Hemşire (Mesleki Lisans)

%4,39

%2,04

Vaiz (Mesleki Lisans)

%4,67

%1,76

Şef

%4,93

%1,50

Memur

%5,22

%1,21

Hizmetli

%5,88

%0,55

*Hesaplama, eşi çalışmayan ve 72 aydan büyük 2 çocuğu olan lisans mezunu Devlet memuruna göre yapılmıştır.

*Zam oranı hesaplanırken, ilgili memurların aylık ücretlerine %15 oranında Gelir Vergisi uygulanmış ve döner sermayeden yararlananlar için ek ödeme oranında döner sermaye miktarı ücretlerine ilave edilmiştir.

*2013 yılı aylık maaşlarına yıl sonu enflasyon farkı zammı dahil edilmiş ve 2014 yılı için yapılan zammın net oranını görebilmek için 2013 ve 2014 yıllarına aynı miktarda (120,49 TL) asgari geçim indirimi uygulanmıştır.

2014 yılı maaş zammı kararında hata yok mu?

Memur maaş zammı konusunda 2014 yılı için farklı bir uygulamaya gidilerek, altışar aylık dönemlerde belli oranlarda maaş artışı ve enflasyon farkı zammı yapılması yerine, sadece seyyanen brüt 175 TL zam yapılmasının memurlara olumsuz yansıdığı çok açık şekilde ortadayken, bu yılın zammına karar verenler yaşanan olumsuzlukları görmezden gelmekte ve düzeltme yönünde hiçbir çaba sarfetmemektedirler.

Devlet memurlarının, enflasyondaki hızlı artış ve bazı temel ürünlere son günlerde yapılan yüksek oranlı zamlardan dolayı daha fazla mağduriyet yaşamamaları için, yetkililerin en kısa sürede ilave zam yapılması yönünde gerekli çalışma ve düzenlemeleri yapmaları gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.