logo yeni

calisanlar2 copy

GEÇMİŞTEKİ ÖDEME VE ÜCRETLERİN BUGÜNKÜ DEĞERİNİ HESAPLAYABİLECEKSİNİZ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas4Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Birol Aydemir, basın toplantısı ile Parasal Değerleri Güncelleme Aracı’nı tanıttı.

TÜİK resmi web sayfasından yaptığı duyuruda, “Kurumuza çok yüksek oranda belirli bir tarihteki parasal değerin güncellenmesine yönelik bilgi talepleri gelmektedir. Bu bilgi taleplerinin daha hızlı ve sağlıklı karşılanması için Parasal Değerleri Güncelleme Aracı oluşturulmuştur.

Belli bir tarihteki parasal değeri Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) değişim oranları kullanılarak talep edilen tarihteki değere dönüştürme aracı olan “Parasal Değerleri Güncelleme Aracı” kurumumuz web sayfasında 01 Ekim 2014 tarihinde saat 10:00’da kullanıma açılacaktır.” İfadelerini kullanmıştı.

TÜİK Başkanı Aydemir belli bir parasal değerin bugünkü durumuna ilişkin mahkemelerden, icra dairelerinden, sanayi ve ticaret odalarından ve vatandaşlardan gelen taleplerin bu uygulama yoluyla, TÜİK internet sitesini kullanarak 30 saniyede karşılanabileceğini belirtti.

Paranın bugünkü değerinin gerekli olduğu her şeyde kullanılacak

Başkan Aydemir, "Mahkemelerden bunun için bilirkişi tayin ediliyor veya bilgi bizden isteniyor, bizden istenmesi mahkemenin en az 3 ay ertelenmesi demek. Bütün bunlara son verecek basit bir uygulama geliştirdik. Bu uygulama mahkemenin sonuçlanma sürelerini kısaltacak. Vatandaşların kendi aralarındaki işlemleri de kolaylaştıracak, paranın bugünkü değerinin gerekli olduğu her şeyde işe yarayacak. " ifadelerini kullandı.

TÜİK’in resmi web sitesinde sağ alt köşede kullanıma açtığı araç ile örneğin geçmişteki bir maaşın veya ücretin bugünkü değerini ölçmek mümkün olacak.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.