logo yeni

calisanlar2 copy

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ZAMMI MEMUR ZAMMINI KATLAYACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

enflasyonEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik ve doğalgaza önümüzdeki aydan itibaren yüzde 9 zam yapılacağını açıkladı.

Doğalgaz ve elektriğe yapılan zam oranı %9 olarak belirlenirken, Devlet memurlarına 2014 yılında yapılan seyyanen zam, memur unvanlarına göre karşılaştırıldığında öğretmen haricinde hiçbir unvan için %9'u bulmuyor. 123 TL. lik seyyanen zam ile bazı memur unvanlarında gerçekleşen zam oranını buradan görebilirsiniz.

Zam, önümüzdeki 3 ayı (Ekim, Kasım, Aralık) kapsıyor.

Yıldız, yağış azlığının da etkilli olduğunu belirterek, "Ekim, Kasım, Aralık aylarını kapsayacak şekilde yüzde 9’luk fiyat artışına gidiyoruz. Yağış azlığından ötürü üretmediğimiz elektriğin maliyeti 3 milyar dolar." dedi.

Dolardaki artışın etkisi

Bakan Yıldız, 2,28 dolar paritesinin çok önemli olduğunu belirterek "1,92'ydi, şu anda 2,28'lerde. Bu fark bile fiyat artışının çok üzerinde. Yerli kaynaklarımızla bunu dengelemeye gayret ediyoruz" dedi.

Yıldız, halen Türkiye'nin AB ülkeleri içerisinde en ucuz fiyatlı doğalgazı verdiğini söyledi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.