logo yeni

calisanlar2 copy

REHBER ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ ÖDENECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmen3Rehber Öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesine ne zaman başlanacağı sorusunu içeren önerge Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırıldı.

Milletvekili Ensar ÖĞÜT tarafından verilen soru önergesinde; 2,5 milyon memurun geçen yıl imzalanan toplu sözleşmede aldıkları hakların Kamu Personel Danışma Kurulunda mutabakata varılan maddeler üzerinden aylar geçmesine rağmen bir türlü yürürlüğe girmediği belirtilerek, Rehber Öğretmenlere sözleşme ile hak kazandıkları ek ders ücretinin ödenmesine ne zaman başlanacağı Bakan Faruk ÇELİK’e sorulmuştu.

Önergeye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK imzalı yazı ile verilen cevapta şöyle denildi:

“Milli Eğitim Bakanlığından alınana bilgiye göre, 01.06.2012 tarihli ve 28310 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının 24 ile 30’uncu maddelerinde; Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar hükümleri çerçevesinde yararlandırdıkları ek ders ücretlerine yönelik bir kısım düzenlemeye yer verilmiştir.

Söz konusu düzenleme üzerine Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatına konu ile ilgili yazı gönderilerek; Hakem Kurulu Kararında yer alan hükümlerin, ilgili mevzuatında ayrıca bir düzenleme yapılmasına gerek olmaksızın doğrudan uygulanması gerektiği talimatı verilmiş ve sözü edilen düzenlemelerin uygulanması sağlanmıştır.

Diğer taraftan, 14.08.2013 tarihli ve 28735 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme hükümleri de aynı şekilde uygulanmaktadır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.