logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MEMURLAR DAHA ÖNCE YAPMIŞ OLDUKLARI GÖREVLERDEN DOLAYI YÜKSEK YAN ÖDEME ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas3Aylıkları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ödenen memurlar, aylık ücretleriyle birlikte bazı yan ödemelerden de yararlanmakta olup, hangi yan ödemenin (zamlar) kime ve hangi puanlar üzerinden ödeneceği ise Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararname ile belirlenmiştir.

Yan ödeme

Devlet memurlarına; unvanları, sınıfları, eğitimleri, hizmet yılları, aylık dereceleri veya çalıştıkları kurumlara göre belirlenmiş olan yan ödeme puanlarının “Yan Ödeme Katsayısı” ile çarpımı sonucu bulunan tutarda yan ödeme yapılmaktadır.

Yan ödeme katsayısı, genellikle Bütçe Kanunları ile belirlenmektedir. 2014 yılı için geçerli yan ödeme katsayısı “0,024416”dir. İlgili memur hakkında geçerli olan yan ödeme puanları toplamının bu katsayı ile çarpımıyla brüt yan ödeme tutarına ulaşılmakta, bu tutar üzerinden de gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2014 yılı için geçerli olan yan ödeme katsayısına göre, %15 gelir vergisi diliminde her “100” puanlık yan ödemenin memur maaşına net etkisi “2,06 TL”dir.

Önce görevlerinden dolayı ilave yan ödeme puanı alanlar

Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede, memurların unvan, sınıf, eğitim, hizmet yılı, aylık dereceleri veya çalıştıkları kurumlara göre belirlenmiş olan yan ödeme puanlarının dışında, bazı memurlar için ilave yan ödeme puanları da verilmiş bulunmaktadır.

İlave yan ödeme puanlarından yararlanabileceği belirtilenler arasında, 657 sayılı Kanuna göre maaş alan ve kurumların Uzman, Uzman Yardımcısı, Şef ve Amir kadrolarında görev yapanlar da yer almaktadır.

Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede; Uzman, Uzman Yardımcısı, Şef ve Amir kadrolarında bulunanlardan daha önce Çözümleyici ve Programcı kadrolarında bulunmuş olanlara 1600 puan; Çözümleyici Yardımcısı, Programcı Yardımcısı, Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni kadrolarında bulunmuş olanlara ise 1250 puan ilave yan ödeme verilebileceği hükme bağlanmıştır.

İlave yan ödemenin maaşa etkisi

Aylıklarını 657 sayılı Kanun hükümlerine göre alan memurlardan, kurumların Uzman, Uzman Yardımcısı, Şef ve Amir kadrolarında bulunanlar, daha önce;

-Çözümleyici ve Programcı kadrolarında görev yapmışlarsa, aylık net maaşları 32,91 TL,

-Çözümleyici Yardımcısı, Programcı Yardımcısı, Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni kadrolarında görev yapmışlarsa, aylık net maaşları 25,71 TL

daha fazla olacaktır. (2014 yılında %15 Gelir Vergisi diliminde)

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.