logo yeni

calisanlar2 copy

MALİYE BAKANINA ADALET ÇALIŞANLARININ ÖZLÜK HAKLARI SORULDU

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas6Hakim ve savcılar dışında kalan adalet çalışanlarının; çalışma koşulları ve özlük haklarına ilişkin sorunlar ve çözüm Maliye Bakanına soruldu.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Ayşe Nedret AKOVA, verdiği soru önergesinde; “Kamu görevlileri her geçen gün artan iş yüküne rağmen, karşılığında hak ettikleri ücret iyileştirmelerini alamamaktadırlar. Türkiye genelinde adliyelerde çalışan tüm personeller ile Yargıtay, Danıştay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Anayasa Mahkemesi, Yüksek Seçim Kurulu ve diğer birimlerde çalışan personeller olağandışı iş yükü karşısında, yoğun bir şekilde mesai saatleri dışında gece geç vakitlere kadar ve hafta sonları da dahil olmak üzere aşırı şekilde çalışmaktadırlar. Mahkemelerdeki dosya sayıları, savcılıkta alınan ifadeler ve yazışmalar, suçüstü ve otopsi nöbetleri, keşif işlemleri, icra dairelerindeki dosya sayıları adliye çalışanlarının iş yükünün ne kadar fazla olduğunu göstermektedir.” diyerek, söz konusu personelin yaşadıkları sorunlar konusunda Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’e şu soruları sordu:

1. Hâkim ve savcılara verilen zam adliye çalışanlarına da verilecek midir?

2. Adalet çalışanları için adli yargı hizmet sınıfı oluşturulup, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi için bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?

3. Adalet çalışanlarının adalet hizmeti tazminatı ve özel hizmet tazminatı oranı neden yükseltilmemektedir?

4. Adalet çalışanlarının çok yoğun mesai gerektiren yaptıkları hizmetleri karşılığında, haklarında bir iyileştirme yapılması planlanmakta mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.