logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLARIN 2015 YILI AYLIK NET MAAŞ MİKTARLARI ASGARİ ÜCRET MİKTARINA BAĞLI

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas22013 yılında imzalanan toplu sözleşmeyle, Devlet memuru maaşlarına 2014 yılı için brüt 175 TL ve 2015 yılının ilk yarısı için ise %3 oranında artış yapılması kararlaştırılmıştı.

Memur maaş katsayılarına 1 Ocak 2015 tarihinden geçerli yapılacak artışın biliniyor olması, Devlet memurlarının 2015 yılına ilişkin brüt maaş rakamları konusunda bilgi edinilmesini mümkün kılıyor olsa bile, asgari ücret ve buna bağlı olarak hesaplanacak asgari geçim indirimi (AGİ) tutarlarının henüz belli olmaması nedeniyle, aylık net maaş rakamları tam olarak bilinememektedir.

Asgari geçim indirimi

Asgari Geçim İndirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan asgari ücretin yıllık tutarının gelir vergisi ilk dilimiyle çarpılması sonucu bulunacak tutar esas alınmak suretiyle, çalışanların medeni durumuna, eşlerinin çalışıp çalışmamasına ve çocuklarının sayısına göre hesaplanmaktadır. Bulunan AGİ tutarı, çalışanların aylık ücretlerine göre hesaplanan ve ücretleri üzerinden kesilecek olan Gelir Vergi miktarından indirilmektedir.

Yıl içerisinde asgari ücrette meydana gelecek değişmeler ise asgari geçim indirimi miktarlarını etkilememektedir.

2015 yılı ilk altı ayında uygulanacak asgari ücret tutarı henüz belirlenmediğinden, 2015 yılı asgari geçim indirimi miktarları da henüz bilinememektedir.

2015 asgari geçim indirimi tahmini miktarı

2014 yılı ilk altı ayı için asgari ücret 1.071 TL olarak uygulanmıştır.

2014 yılı ikinci altı ayı için asgari ücret 1.134 TL olarak uygulanmaktadır.

1.071 TL asgari ücret miktarı üzerin 2014 yılı için hesaplanan ve halen uygulanmakta olan asgari geçim indirimi tutarı “bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz” çalışanlar için 80,33 TL’dir

Halen 1.134 TL olan asgari ücretin 1 Ocak itibariyle %5 oranında artacağını varsaydığımızda, asgari ücret 1.191 TL olacaktır. Asgari ücretin bu miktarda olması durumunda ise “bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz” bir çalışan için asgari geçim indirimi tutarı 89,33 TL olacaktır.

Memur maaşları ne kadar artar?

Devlet memurlarının 2014 yılında almakta oldukları aylık net ücret (%15 Gelir Vergisi diliminde), 2015 ilk altı ayı için %3 oranında artacak ve ayrıca asgari geçim indirimindeki değişmeye bağlı olarak, eş ve çocuk durumuna göre yaklaşık 7 - 15 TL aralığında artışla birlikte 2015 yılı aylık net ücret miktarına ulaşılacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.