logo yeni

calisanlar2 copy

HAKİM ZAMMINA MANİDAR GÖNDERMESİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas19Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerine kısa bir süre kala hazırlanan Kanun Teklifi ile hâkim ve savcı maaşlarına seyyanen 1.155 TL zam yapılması öngörülürken, benzer bir zammın diğer kurumlar için neden düşünülmediği Adalet Bakanına soruldu.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Ali ÖZ, verdiği soru önergesinde; “Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerine 1 ay kala yapılan yeni düzenleme çerçevesinde, hâkim ve savcıların maaşlarına seyyanen 1155 TL zam yapılacağını açıkladınız. Ayrıca, Ekim ayında TBMM'nin açılması ardından teklif olarak getirilecek düzenlemeyle Hâkim ve savcılara sicil affı, idari yargıda ve Danıştay'da görev yapan ancak, hukuk fakültesi mezunu olmayanlara sınavsız hukuk fakültelerine girme hakkı, hâkim ve savcıların silah taşımalarına imkân veren adımlar atılmıştır.” dedi ve Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu:

1) Yargıya yapılan bu zammın zamanlaması manidar değil midir?

2) Hâkim ve savcılara yapılacak bu zammın, 12 Ekim’de yapılacak olan HSYK seçimleriyle bir ilişkisi var mıdır?

3) Seçim öncesi, Hâkim ve savcılara yapılan bu düzenlemelerle; demokratik iradeyi etkilemek, iktidar lehine karar vermelerini sağlamak mı amaçlanmıştır?

4) Yapılacak bu zam, diğer kurumlar için de neden düşünülmemiştir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.