logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN VE EMEKLİNİN MAAŞ ZAMMI MAĞDURİYETİ MECLİS'TE DİLE GETİRİLDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas24Memur ve emeklilerin 2014 yılında yüksek enflasyon rakamları sebebiyle maaş zammı konusunda yaşadıkları sıkıntıları dile getiren önerge verildi.

Önergede, hükümetin 2014 yılı için 123 liralık seyyanen zam vermesinin, önceki yıllarda maaşlara yapılan yüzdelik artışların tüm gelire uygulanmasına karşın sadece taban aylıkta artış yapılmasının ve enflasyon farkı uygulamasının göz ardı edilmesinin memurlar açısından mağduriyet yarattığı belirtildi.

Bursa milletvekili Sena KALELİ tarafından hazırlanan önergede ayrıca, enflasyon rakamları ve maaş zammı ile ilgili olarak, “Öte yandan Temmuz ayı araştırmalarına göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 1.980 TL’yi, dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı ise 4. 000 TL’yi geçmiştir. TÜİK’in açıkladığı Temmuz ayı enflasyonunu % 0,45 olarak artmasına rağmen vatandaşın cebine yansıyan gerçek enflasyonu ifade eden açlık ve yoksulluk sınırındaki artış enflasyondaki yükselişin yaklaşık 4 kat üzerinden gerçekleşmiştir. TÜİK’in Ağustos ayı rakamlarına göre enflasyon TEFE ve TÜFE’de % 9.80’lere dayanmış, toplu sözleşmeye tabi kamu çalışanları açısından mağduriyet daha da artmıştır. Dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğu her fırsatta vurgulanan ülkemizde, ne yazık ki bu büyüklük vatandaşın cebine yansımamakta, hayat pahalılığı her geçen gün artmakta, başta memurlar olmak üzere vatandaş borç batağına sürüklenmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Kaleli önergesinde bu tespitlerden sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’e şu soruları yöneltti:

"1.Hükümetin her fırsatta yapmış olduğu “Memuru ve emekliyi enflasyona ezdirmedik” söylemi, 2014 yılı maaş artışları ve ilk 8 ay itibarıyla ortaya çıkan enflasyon rakamları çerçevesinde ne kadar doğrudur? Bakan olarak, memur ve emeklinin enflasyona ezdirilmediği görüşünde ısrar ediyor musunuz?

2.Vergi ve SSK borçları için sürekli af çıkartan, başta trafik olmak üzere birçok kalemde yeniden yapılandırma girişiminde bulunan Hükümetiniz neden memur ve emeklilerin 2014 yılında karşı karşıya olduğu mağduriyet için bir çalışma yürütmemektedir?

3.Bu yılın sonunda başlanacak olan toplu sözleşmelerde 2014 yılında memur ve emeklilerin yaşadığı mağduriyetin telafisine yönelik bir çabanız olacak mıdır?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.