logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİ MAAŞLARINI ÇEKMEK İÇİN TANINAN SÜRE

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas236552 sayılı İş Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun ya da nam-ı diğer torba kanun ile yapılan düzenlemelerden biri de emekli aylıklarına ilişkindir.

Torba Kanun, 5510 sayılı Kanunda yer alan ve bazı emekli vatandaşlarımızın mağduriyetlerine yol açan emekli maaşının zamanında bankadan tahsil edilmesine ilişkin sürede de değişikliğe gitmiştir.

5510 sayılı Kanunun 97 inci maddesi gereğince kendisine emekli aylığı bağlanan bir kişi 6 ay içinde emekli aylığını almaması durumunda daha sonraki süreç içinde parasını çekememekteydi. 5510 sayılı Kanun bu durumda kişinin, gelir ve aylık bağlanma şartlarının devam edip etmediğinin tespiti amacıyla, diğer bir deyişle yaşadığının tekrar ispat edilmesi için aylık ödenmesini durdurmakta idi. Bu durum hastalık seyahat vs. gibi sebeplerle 6 ay içinde maaşını çekmeyen emekli vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açmaktaydı. Bu tür bir uygulama sonucunda maaşları kesilen emekliler, SGK'ya dilekçe vererek tekrar maaşlarına kavuşmak için uzunca bir süre uğraşmak zorunda kalıyorlardı.

Torba Kanun ile yapılan düzenleme ile bu süre 6 aydan 1 yıla uzatılarak, emekli vatandaşlarımıza maaş çekme konusunda bir kolaylık sağlanmış oldu.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.