logo yeni

calisanlar2 copy

HAKİM VE SAVCI ZAMMI DÜZENLEMESİNE DAHİL OLMAK İSTEYEN GRUPLAR ARTIYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas10Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakim ve savcılara zam yapılacağını açıklamış , arkasından bu zammı düzenleyen yasa tasarısı TBMM’ye sevk edilmişti.

Özellikle adalet çalışanlarından çok tepki alan ve çeşitli protesto gösterilerine hedef olan zamla ilgi olarak kamu avukatlarından da tepki geldi.

Hakim ve savcılara yapılması düşünülen zamdan sonra, hakim ve savcı maaşlarının son durumunu buradaki yazımızdan görebilirsiniz.

Türk Büro-Sen’den yapılan konuyla ilgili açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamu avukatlarının feryadını bu güne kadar defalarca Toplu Sözleşme Görüşmelerine taşımış, kamu avukatlarının ekonomik ve sosyal haklarının düzenlenmesini talep etmiştir. Geçtiğimiz yıllarda 2 defa hakim ve savcıların ekonomik haklarında iyileştirmeler yapılmış, ne yazık ki bu düzenlemelere yine kamu avukatları ve diğer adalet çalışanları dahil edilmedi.
 
Kamuda tecrübeli avukat kalmayacak
 
Kamu avukatları da, Hakim ve Savcılarla aynı eğitimi almış olmasına rağmen, ekonomik ve sosyal hakları hakim ve savcılarla denk değildir. Kamuda çalışan avukatlar, özlük hakları bakımından mağdur durumdadırlar. Benzeri kariyer meslek gruplarına verilmiş olan ek gösterge, özel hizmet tazminatı, makam tazminatı gibi haklardan da faydalanamamaktadırlar.
 
Kamuda binlerce dava dosyası yükü altında ezilen Avukatların, ekonomik durumları düzeltilerek, hakim ve savcılara yapılan iyileştirmelerden yararlandırılmadığı taktirde yakın gelecekte kamuda tecrübeli ve birikimli avukat kalmayacak, hepsi kamuyu terk etme yolunu seçecektir. Bu da kamuda büyük kaosların yaşanmasına sebep olacaktır. Bu kaos ve kargaşanın yaşanmaması için uyarılarımız dikkate alınmalıdır.
 
Türk Büro-Sen olarak, Hakim ve Savcılara yapılan 1155 TL zamdan adalet çalışanları ve kamu avukatları da faydalandırılana kadar mücadelemizi her platformda sürdüreceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Kamu avukatları girişim grubunun girişimleri

Kamu Avukatları Girişim Grubu Sözcüsü Şerife Elibol türk Büro-Sen'i ziyaret ederek, destek talebinde bulunurken, “Adalet Bakanlığı hakim ve savcıların ekonomik haklarında düzenleme yaparak 1155 TL zam yapmıştır. Her zaman ki gibi kamu avukatları bu düzenlemeye dahil edilmemiştir. Kamu avukatları olarak ekonomik ve sosyal haklarımızda iyileştirme yapılması için Sendikanızın desteğini bekliyoruz” dedi.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş ise, “Adalet Bakanlığı yaptığı düzenlemeye adalet çalışanlarını ve kamu avukatlarını dahil etmedi. Kamuda çalışan avukatların özlük hakları bakımından mağdur durumda olduklarını, benzeri kariyer meslek gruplarına verilmiş olan ek gösterge, özel hizmet tazminatı, makam tazminatı verilmediğini biliyoruz.  Hazine avukatlarının takip ettikleri davalar ve icra işlerinde davaların süresinde açılmaması, dava takiplerinin aksaması, aleyhe verilen kararlar hakkında süresinde kanun yollarına gidilmemesinden doğabilecek kamu zararlarından hukuki ve cezai her türlü sorumluluğu bulunmaktadır. Altına imza attıkları trilyonluk davalar veya icra işlerinde avukatların bu mesleki sorumluluğa karşı herhangi bir sigortası da bulunmamaktadır. Bu adaletsizliklerin giderilmesi için Türk Büro-Sen olarak elimizden gelen desteği kamu avukatlarına vereceğiz” dedi.
 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.