logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURA İLAVE MAAŞ ZAMMI YAPILMASI DENGELERİ BOZAR MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas222014 yılı için seyyanen 175 TL maaş artışı yapılan kamu görevlilerine, enflasyon artışı da göz önünde bulundurularak ilave zam yapılmasının ekonomik dengeleri bozacağı ileri sürülürken, bazı kamu görevlilerine ilave ve yüksek miktarda zam yapılması için de girişimlerde bulunuluyor.

2014 yılı için kamu görevlilerinin aylık ücretlerine 175 TL’lik brüt artış yapılmıştı. Bu artış yaklaşık 125 TL’lik net maaş artışı sağlamıştı. Öte yandan, artışın tüm kamu personeli için aynı miktarda yapılması, ilgili personelin statü, unvan ve derecesine göre farklı oranlarda zam almasına sebep olmuştu. Kamu görevlileri, 2014 yılı için yaklaşık %1,5 ila %7,70 aralığında zam almıştı.

2014 yılında enflasyonda meydana gelecek artışlar ise kamu görevlilerine yapılan zamla ilişkilendirilmemiş ve enflasyon artışı ne kadar gerçekleşirse gerçekleşsin, ilave zam yapılmaması kararlaştırılmıştı.

Özellikle enflasyon artış oranının geçtiğimiz yıllara göre daha yüksek çıkmaya başlaması üzerine kamu görevlilerinin ilave zam talepleri gündeme geldiğinde, mali ve sosyal hakları kanunla ve/veya toplu sözleşmeyle belirlendiği ileri sürülerek ekonomik ve ücret dengelerinin korunması adına ilave zam konusunda herhangi bir çalışmanın yapılmadığı açıklamaları yapıldı..

175 TL’lik brüt zam dışındaki maaş artışları

Kamu görevlilerinin tamamına 2014 yılı için brüt 175 TL maaş artışı yapılacak şekilde belirlemeler yapılırken;

-Öğretmen maaşlarına, 2014 Ocak ayından geçerli olarak 75 TL ve Temmuz ayından geçerli olarak da 75 TL ilave artış yapıldı.

-Hakim ve savcı maaşlarının aylık 1.155 TL artırılacağı konusunda Adalet Bakanı tarafından açıklama yapıldı ve AKP Milletvekilleri tarafından Meclis Başkanlığına Kanun Teklifi verildi.

-Akademik personelin ücretlerinin artırılacağı konusunda yapılan bazı açıklamalar da son günlerde basına yansıdı.

Maaş artışı nasıl olmalı

Kamu çalışanlarının ücret düzeylerinin, diğer ülkelerde benzer unvanlarla kıyaslandığında, hemen her unvanda düşük olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Unvanlar itibariyle ve genel olarak bakıldığında, 2014 yılında enflasyon artış oranının, maaş zammı oranının çok üzerinde olması nedeniyle, ilave maaş zammı yapılması gerekmekte olup, bu amaçla yapılacak zammın hiçbir dengeyi bozacağı düşünülmemelidir.

Öte yandan, kamu çalışanları arasında herhangi bir ücret dengesi oluşmuşsa, bundan sonra yapılacak artışların bu dengeyi bozmayacak şekilde olması gerektiğini düşünmekteyiz. Maaş artışı yapılacak ise, bunun kamu görevlilerinin tümünü kapsayacak şekilde olması, sadece belli bir sınıfta ya da unvanda olanlar için özel düzenlemelerle zam yapılması yoluna gidilmemesi gerekmektedir.

Örneğin, hakim ve savcılara yapılması düşünülen maaş artışı çok yerinde bir karar olmakla birlikte, benzer bir maaş artışının diğer kamu personeli için de yapılması zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, hakim ve savcılara maaş zammı yapılırken, aynı işyerinde hakim ve savcılarla birlikte görev yapan diğer personelin maaş zammından yararlandırılmamasının ise çalışma barışını bozması ve personelin motivasyonunun olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.