logo yeni

calisanlar2 copy

İMD’LER TORBA YASADAKİ TAZMİNAT ARTIŞINDAN NASIL YARARLANACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

is-meslek-danismani10 Ağustos 2014 tarihli ve Mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan torba Kanun, “İş ve Meslek Danışmanı” unvanlı kadrolarda görev yapan personelin aylık ücretlerinin belirlenmesinde esas alınan tazminat oranlarını da yükseltti.

Ancak, İş ve Meslek Danışmanı kadrolarında görev yapanların Kanunla getirilen tazminat artışından yararlanması hemen mümkün olmayacak.

Torba Kanundaki düzenleme

6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılan değişiklikle, 657 sayılı Kanunun 152 nci maddesinin "II- Tazminatlar" kısmının "A) Özel Hizmet Tazminatı" bölümüne; "n) Türkiye İş Kurumu iş ve meslek danışmanları için %150 sine," şeklinde bir bent eklendi.

Bu hüküm, 657 sayılı Kanunda özel hizmet tazminatı oranları belirlenmemiş olan İş ve Meslek Danışmanlarının özel hizmet tazminatı oranını %150 olarak belirledi. Zam ve Tazminat Kararnamesine istinaden İş ve Meslek Danışmanları hakkında halen %100 oranında özel hizmet tazminatı uygulanmaktaydı.

Zam ve Tazminat Kararnamesindeki düzenleme

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararda, “İş ve Meslek Danışmanı” unvanlı kadrolardan;

-1 inci dereceli olanlar için %100 oranında,

-2 ve 3 üncü dereceli olanlar için %80oranında,

-4 üncü dereceli olanlar için %68 oranında,

-5, 6 ve 7 nci dereceli olanlar için %49 oranında,

-8 veya 9 olanlar için %48 oranında,

özel hizmet tazminatı belirlenmiştir.

Torba Kanunla, İş ve Meslek Danışmanı hakkında belirlenmiş olan özel hizmet tavanı oranı %100’den %150’ye çıkarılmış oldu.

Tazminat oranındaki artış maaşlara nasıl yansıyacak?

657 sayılı Kanunda herhangi bir unvan için tavan oranı belirlenen özel hizmet tazminatının, hangi işi yapanlara ve hangi görevlerde bulunanlara hangi oranda ödeneceği yürürlüğe konacak Bakanlar Kurulu Kararında düzenlenecek.

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararda, İş ve Meslek Danışmanları için belirlenmiş olan özel hizmet tazminatı oranları yeni tavan orana göre değiştirilmedikçe, bu personel hakkında Torba Kanun öncesinde geçerli olan özel hizmet tazminatı oranlarının uygulanmasına devam olunacaktır.

Zam ve Tazminat Kararnamesi, katsayının Bakanlar Kurulunca değiştirilmesi durumu hariç yılda bir defa olmak üzere hazırlanmakta ve Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe girmektedir. Bu nedenle, memurunyeri.com olarak Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararda 2014 yılı içerisinde değişiklik yapılmayabileceğini, ancak 2015 yılına yönelik çıkarılacak Kararnamede bu konunun da değerlendirileceğini, ayrıca özel hizmet tavanı artışının ilgili unvan için belirlenen tazminat oranını artırmayı da her zaman gerektirmeyeceğini değerlendirmekteyiz.

Zam ve Tazminat Kararnamesinde değişiklik yapılarak, 1 inci derece İş ve Meslek Danışmanı kadrosu için %150 oranında özel hizmet tazminatı ödenmesinin kararlaştırılması ve diğer dereceler için de çeşitli oranlarda artış yapılması durumunda, Kararın yürürlüğe gireceği tarihten itibaren İş ve Meslek Danışmanlarının aylık net ücreti de artmış olacak.

Örneğin, 1 inci derece İş ve Meslek Danışmanı kadrosu için “%100” olan özel tazminat oranının Bakanlar Kurulu Kararı ile “%150’ye yükseltilmesi durumunda, 1 inci derece kadroda görev alan İş ve Meslek Danışmanı aylık maaşında net 363 TL artış olacak. (2014 yılı için geçerli olan katsayıya göre)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.