logo yeni

calisanlar2 copy

EK GÖSTERGE SÖZÜ NE ZAMAN TUTULACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas21Kamu görevlilerinin 2014 ve 2015 yılı mali ve sosyal haklarına ilişkin düzenlemeler içeren Toplu Sözleşmeyle, bazı kadro unvanları için geçerli olan ek gösterge rakamlarının yükseltilmesi konusunda çalışma yapılması da kararlaştırmıştı.

Toplu Sözleşme 14 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmasına ve geçen süre içerisinde çok sayıda torba kanunla çeşitli yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen, ek gösterge iyileştirmesi konusunda henüz hiçbir çalışma hayata geçirilmedi.

2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede;

**Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlardaki daire başkanı,

**Yükseköğretim kurumlarındaki genel sekreter yardımcısı

kadroları için halen geçerli olan 3000 ek göstergenin 3600’e yükseltilmesi için yasal çalışma yapılması kararlaştırılmıştı.

Ancak, Toplu Sözleşmenin yürürlüğe girmesinin üzerinden bir yıldan daha uzun süre geçmiş olmasına rağmen, ek gösterge iyileştirmesi konusunda herhangi bir çalışma ortaya konulmadı.

Öte yandan, Toplu sözleşmede yer almamakla birlikte, ek göstergelerinin 3600’e çıkarılacağı söylenen bazı meslekler için de yapılan bir çalışmanın varlığından söz edememekteyiz.

3600 ek göstergenin ilgili memura etkisi

Ek göstergesi 3000 olan memurlar için bu rakamın 3600’e çıkarılması, ilgili memurun aylık net ücret miktarını azaltacak, emekli aylık ve ikramiyesi miktarlarını ise artıracaktır.

Buna göre, yükseköğretim kurumlarındaki genel sekreter yardımcısı ve büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlardaki daire başkanı kadroları için belirlenen ek göstergenin yükselmesi halinde, 2014 yılı belirlemelerine göre;

AYLIK NET MAAŞLARI*

EMEKLİ AYLIKLARI**

EMEKLİ İKRAMİYELERİ**

 (27 TL Azalacak)

404 TL Artacak

14.553 TL Artacak

*Gelir Vergisi %15 oranında uygulanmıştır.

**Hesaplamalar 30 hizmet yıl üzerinden yapılmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.