logo yeni

calisanlar2 copy

BİR KİŞİ İKİ AYRI STATÜDE EMEKLİ MAAŞI ALABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekli6Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, aynı kişiye iki farklı statüden emekli aylığı bağlanması ile ilgi tartışmaya son noktayı koydu.

Olay Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir vatandaşa hem SSK’dan hem de Emekli Sandığından iki ayrı emekli maaşı bağladığını fark ederek, maaşlardan birini iptal etmesi sonrasında, vatandaşın açtığı dava ile ortaya çıktı.

1993 yılında SSK’dan emekli olan bir vatandaş, 5 yıl sonra bir kamu kurumunda çalışmaya başlamış ve daha sonra da SGK’ya başvurup emekli sandığı statüsünden emekli olmuştu. Ancak SGK’nın çift maaş ödediğini fark ederek maaşlardan birini kesmesi üzerine, vatandaşın açtığı davada iş mahkemesi vatandaşı haklı buldu. Konu Yargıtay’a intikal edince 10. Hukuk Dairesi SSK’dan alınan aylığın kesilmesini kararlaştırken, iş mahkemesi kararında direndi. Bunun üzerine, konu tekrar Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na geldi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ise aylıklardan birinin kesilmesini hukuka uygun buldu.

Genel kurul kararında, sosyal güvenlik reformu sonrasında SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın tek çatı altında birleştirildiği ve mevzuat birliği sağlandığı belirtilerek, sosyal güvenlik sisteminin çifte sigortalılık üzerinden birden fazla yaşlılık aylığına hak kazanmaya imkan vermediği belirtildi. Yargıtay 10. Dairesi’nin kararının doğru bulan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, böylece iş mahkemesinin kararını bozmuş oldu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.