logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MÜHENDİSE NE KADAR ARAZİ TAZMİNATI (EK TAZMİNAT) ÖDENİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

arazi-tazminatiÇalıştıkları yerler ile eğitim durumları ve unvanları esas alınarak, bazı memurlara fiilen çalıştıkları günler karşılığında üçer aylık dönemler itibariyle, arazi tazminatı diye de adlandırılan ek özel hizmet tazminatı ödenmektedir.

Ek özel hizmet tazminatından yararlanabilen Devlet memurları arasında, mühendis kadrosunda görev yapanlar da yer almaktadır. Ancak, mühendislerin tamamı bu tazminattan yararlanamamaktadır.

Hangi mühendisler arazi tazminatından yararlanır?

Mühendis unvanlı Devlet memurlarının arazi tazminatından yararlanabilmeleri için;

**Teknik Hizmetler Sınıfında görev yapıyor olmaları,

**Arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışıyor olmaları (bu yerlerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil),

**Çalıştıkları yerlerin büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olması,

**Yaptıkları işin, faal durumdaki hizmet binalarının tadilat, bakım ve onarım işi olmaması

gerekmektedir.

Tazminatın hesaplanması ve ödenmesi

Ek özel hizmet tazminatının ödemesinde ilgililerin kadroları esas alınmakta ve bu tazminatın kimlere ödeneceği; iş programları ve çalışma mahallerinin özellikleri dikkate alınarak, üçer aylık dönemler itibarıyla ilgili birim amirleri tarafından belirlenmektedir.

Ek özel hizmet tazminatından yararlanmayı gerektiren yerlerde görev yapan Mühendislere, bu yerlerde fiilen çalıştıkları günler için, üçer aylık dönem sonunda ek özel hizmet tazminatı ödenmektedir.

Ödenecek tazminatın günlük ve üç aylık dönem sonundaki miktarı, En yüksek Devlet Memuru aylığının belli bir oranı şeklinde belirlenmekte olup, bu şekilde hesaplanan brüt tazminat tutarından ise sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Mühendisler için günlük tazminat tutarı En Yüksek Devlet Memuru aylığının %3’ü, aylık ise %60’ı oranında olabilmektedir.

2014 yılında tazminatın miktarı

Mühendisler 2014 yılında arazi tazminatı olarak günlük Net 21,78 TL alabilmektedirler. Mühendislerin 3 ayda alabilecekleri arazi tazminatının toplam miktarı ise en çok Net 435,56 TL olabilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.