logo yeni

calisanlar2 copy

DEVLET MEMURUNUN MAAŞI NASIL HACZEDİLİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

haciz657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur kadrolarında görev yapanların, çeşitli sebeplerle borçlarını ödememeleri ya da ödeyememeleri durumunda, belli usul ve esaslar çerçevesinde aylık ücretlerinin haczi söz konusu olabilmektedir.

Çalışanların maaş ve ücretlerinin nasıl haczedileceği, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda düzenlenmiş ve bu gelirlerin kısmen haczedilebileceğine hükmedilmiştir. Kanunda “Kısmen haczi caiz olan şeyler” başlığı ile yer alan maddeye göre;

-Maaş veya ücret üzerinde birden çok haciz söz konusu ise hacizler sıraya konulur. Ön sırada olan haczin kesintisi bitmeden sonraki haciz için kesinti yapılmaz.

-Haczolunacak miktar, memurun maaş veya ücretinin dörtte birinden az ise bu gelirler haczedilemez.

-Maaş veya ücretler, borçlu memurun ve ailesinin geçinebilmesi için gerekli olan miktar indirildikten sonra haczolunur. Maaş veya ücretten indirilecek miktar ise icra memuru tarafından takdir edilir.

-Borçlu olan memur kabul etse bile, maaş veya ücretin tamamı haczedilemez.

Haczedilen miktarın maaş veya ücretten kesilmesi

Borçlu olan Devlet memurun maaş veya ücretinin haczinin alacaklısı tarafından talep edilmesi durumunda, icra müdürlüğü memurun kurumuna bir ihbarname gönderir.

İhbarnamede; borçlunun maaş veya ücretinin haczedildiği, maaş veya ücretin haczedilen kısmının icra dairesine bildirilmesi ve borç bitinceye kadar da ücret miktarının borçlunun aylık veya ücretinden kesilerek ilgili icra dairesine gönderilmesi gerektiği hususları yer alır.

Haczedilen maaş veya ücretten kesinti yapılmaya başlandıktan sonra, bu gelirlerde bir değişiklik olması durumunda, bu husus memurun görev yaptığı kurum tarafından icra dairesine bildirilir.

Maaşın hacze konu edilemeyecek kısımları

Devlet memurlarına aylık ücretleri ile birlikte ödenmekte olan eş ve çocuk için aile yardımı ödemeleri, hacze konu edilememektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.