logo yeni

calisanlar2 copy

LABORATUVARLARDAKİ ANALİZ VE KONTROL ÇALIŞANLARININ DÖNER SERMAYE SIKINTISI

Aktif . Yayınlanma Ücret

kimyagerTürkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Analiz ve Kontrol Laboratuarlarında analiz ve kontrol çalışanlarının kanuni düzenlemeye rağmen döner sermaye gelirlerinden pay alamadıkları iddiası Meclis’te dile getirildi.

Muğla milletvekili Prof. Dr. Nurettin DEMİR tarafından önergede döner sermayeden pay verilmemesi konusundaki iddia ve sorulara şöyle yer verildi:

"2012’den bu yana döner sermayeden pay alamayan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Analiz ve Kontrol Laboratuarlarında analiz ve kontrol çalışanlarının mağduriyetleri, 6514 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da giderilmiştir. 6514 sayılı Kanun’un 38. Maddesiyle 209 sayılı Kanunun 5’inci maddesine bir ek yapılmıştır. Yapılan ek ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Analiz ve Laboratuarlarında çalışan personele döner sermaye gelirlerinden pay verilmesi düzenlenmiştir.

18 Ocak 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 6514 sayılı yasada verilen bu hak, fiiliyatta henüz karşılığını bulamamıştır. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Analiz ve laboratuar çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için düzenlenen yasanın kanunlaşması üzerinden tam 8 ay geçmesine rağmen, sağlık personeli döner sermayeden hala pay alamamaktadır.

Bu bağlamda;

1-Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilip, yasalaştırılan 6514 sayılı yasanın 38. Maddesinde yapılan düzenlemenin uygulama süreci ne zaman başlatılacaktır?

2-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu analiz ve laboratuar çalışanlarının döner sermayelerinin ödenmemesi konusundaki mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda herhangi bir takvim var mıdır?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.