logo yeni

calisanlar2 copy

MÜHENDİSLER ÖZLÜK HAKLARININ KARİYER UZMAN SEVİYESİNDE OLMASINI İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

muhendis2Teknik Hizmetler Sınıfında “Mühendis” kadrolarında görev yapan Devlet memurları, kariyer uzman kadrolarında görev yapan mühendislere göre özlük haklarının düşük belirlenmiş olmasından yakınıyor.

Mühendislik fakültelerinin çeşitli bölümlerinden Mühendis unvanı ile mezun olanlar, kamu kurum ve kuruluşlarında “Mühendis” kadrolarında istihdam edilebildikleri gibi kariyer diye adlandırılan meslekler arasında sayılan “Uzman” meslekler arasında da sayılan uzman diye da kadrolarında da görev alabilmektedirler.

Aynı fakülteden aynı unvanla mezun olmalarına rağmen, bu unvanla kamu kurumlarında farklı kadroda görev almaları nedeniyle, özlük hakları farklı belirlenmiş olanlardan mühendis kadrolarında bulunanlar, özlük haklarının kurumların merkez teşkilatlarında görev yapan kariyer uzman seviyesine çıkarılmasını istenmektedirler.

**Aylık ücretleri

Kurumların merkez teşkilatlarına dahil kariyer uzman kadrolarında bulunanların aylıkları “ücret göstergesi” ve “tazminat göstergesi” rakamları esas alınarak ödenirken, mühendis kadrolarında bulunanların aylıkları ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ödenmektedir.

Bu belirlemelere göre, örneğin 25 yıl hizmeti olan ve 1 inci derecenin 4 üncü kademesinde bulunan iki Mühendisten, kariyer uzman kadrosunda olan aylık net 4.842 TL ücret alırken, mühendis kadrosunda olan aylık net 3.403 TL ücret almaktadır.

**Ek göstergeleri

Mühendis kadrosu ve kariyer uzman kadrosu(merkez teşkilatı) için belirlenmiş olan ek gösterge rakamları aynıdır. 1 inci derece kadrolarda bulunanlar 3600 ek göstergeden yararlanmaktadırlar.

**Makam ve görev tazminatı

Ek göstergeleri aynı düzeyde belirlenmiş olmasına karşılık, makam ve görev tazminatları bakımından bu kadrolar arasında eşit bir düzenleme yapılmamıştır.

Kariyer uzmanlardan 1 inci derecede bulunanlar için Makam Tazminatı göstergesi 2000, Görev Tazminatı göstergesi de 8000 olarak belirlenmiştir. Mühendis kadrosu için ise makam ve görev tazminatı öngörülmemiştir.

**Emeklilik hakları

Kariyer uzman kadrosunda bulunanlar ile mühendis kadrosunda bulunanların emekli olmaları durumunda aynı şartlarda emekli ikramiyesinden yararlanmalarına karşılık, emekli aylığı miktarları farklı olmaktadır.

30 yıl hizmet ile 1 inci derecenin 4 üncü kademesinden emekli olan personel bakımından 2014 yılı için geçerli olan rakamlarla konuya memurunyeri.com olarak baktığımızda şu sonuçlar görülmektedir:

KADRO

EMEKLİ AYLIĞI

EMEKLİ İKRAMİYESİ

Uzman(kariyer-merkez teşkilatı)

2.953 TL

77.622 TL

Mühendis

2.153 TL

77.622 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.