logo yeni

calisanlar2 copy

MAAŞ İLE EMEKLİ AYLIK VE İKRAMİYESİ NELERDEN ETKİLENİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas13Devlet memurlarının çalışırken aldıkları aylık ücretler ile emekli olmalarında alacakları aylık ve ikramiye miktarları çeşitli unsurlara bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Memurların aylık ödemelerinde farklı uygulamalar söz konusu olmakla birlikte, emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarının belirlenmesi bakımından haklarında aynı usuller uygulanmaktadır. Örneğin, aylık ücretlerini kadro karşılığı sözleşmeli olarak ya da ücret ve tazminat göstergelerine göre alan memurlar olduğu gibi 657 sayılı Kanun hükümlerine göre aylık ücretleri belirlenen memurlar da vardır. Ancak, bu memurların aylıkları ne şekilde ödeniyor olursa olsun, emeklilik yönüyle aynı uygulamaya tabi tutulmaktadırlar. 

Aylık ücret miktarını etkileyen unsurlar

Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alan memurlara yapılan ödemeler; bulundukları hizmet sınıflarına, kadro unvanlarına, kıdemlerine, kadro derecelerine, yabancı dil bilgilerine, fazla çalışma ücreti alıp almamalarına, başka bir görevi (vekalet, ikinci görev, ders görevi) yürütüp yürütmemeleri gibi durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir.  Bu yazımızda memurunyeri.com olarak sadece 657 sayılı Kanuna göre aylık alan memurlara yapılan aylık ve diğer ödeme unsurlarına değinilecektir.

Bu çerçevede, memurlara yapılan aylık ödemenin miktarını etkileyen unsurları şu şekilde sayabiliriz: 

*Aylık Derece/Kademe Göstergesi

*Emekli Keseneğine Esas Derece/Kademe Göstergesi

*Ek Gösterge

*Kıdem Yılı

*Fiili Hizmet Yılı

*Taban Aylık

*Yan Ödemeler (Zamlar)

*Aile Yardımı (Eş ve Çocuk)

*Özel Hizmet Tazminatı ve Diğer Tazminatlar (Yan Ödeme Kararnamesinde yer alan)

*Makam Tazminatı

*Temsil/Görev Tazminatı

*Ek Ödeme

*Fazla Çalışma Ücreti

*Yabancı Dil Tazminatı

*Vekalet/İkinci Görev/Ders Görevi

Emekli aylığı miktarını etkileyen unsurlar

Memurların aylık ücretlerinin belirlenmesinde ya da yapılan diğer ödemelerde esas alınan unsurların tamamı emekli aylığına ilişkin belirlemede değerlendirilmemektedir. Bu nedenle, çalışırken alınan aylık ücret ile emekli olunduğunda alınan aylık maaş miktarları farklı olmaktadır.

Öte yandan, memurların tümünün aynı maaş unsurlarından ve aynı seviyelerde yararlanamaması nedeniyle (makam tazminatı, temsil/görev tazminatı, ek gösterge gibi), emekli aylıkları da farklı olabilmektedir. (30.09.2008 sonrası işe girenler için, özel hizmet tazminatı ve bu tazminat yerine geçen tazminatlar emekliliğe ilişkin ödemelerin miktarını etkilemekte olup, bu memurların durumundan burada söz edilmeyecektir)

Buna göre, emekli aylığı miktarını etkileyen unsurları şu şekilde sayabiliriz: 

*Emekli Keseneğine Esas Derece/Kademe Göstergesi

*Ek Gösterge

*Kıdem Yılı

*Fiili Hizmet Yılı

*Taban Aylık

*Makam Tazminatı

*Temsil/Görev Tazminatı

Emekli ikramiyesi miktarını etkileyen unsurlar

Emekli ikramiyesi miktarını etkileyen unsurları şu şekilde sayabiliriz: 

*Emekli Keseneğine Esas Derece/Kademe Göstergesi

*Ek Gösterge

*Taban Aylık

*Kıdem Yılı

*Fiili Hizmet Yılı

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.