logo yeni

calisanlar2 copy

3 ÇOCUK İÇİN VERGİ SIFIRLAMASI OLACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

cocuk4 çocuklu asgari ücretlide sıfır olan gelir vergisi yükünün, 3 çocuklu asgari ücretli için sıfırlanacağı ve dolayısıyla asgari geçim indiriminde artış olacağı yönünde yapılan açıklamalar henüz bir sonuç vermedi.

4 çocuk yerine 3 çocuğu olan asgari ücretlinin Gelir Vergisinin sıfırlanması uygulamasına geçilmesi, 3 çocuğu olan asgari ücretlinin ve diğer kamu çalışanlarının aylık ücretlerinde çok düşük miktarlarda artış yaratacak olmasına rağmen, çok önemli bir düzenleme şeklinde kamuoyuna sunuldu ancak henüz söylenen değişiklikler gerçekleşmedi.  

Konuya ilişkin verilen bir soru önergesini cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bilindiği üzere, 28.03.2007 tarihli ve 5615 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 32’nci maddesi yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenleme ile yürürlüğe giren “Asgari Geçim indirimi uygulaması sonucunda, asgari ücret ile bağlantı kurularak mükellefin kendisi, çalışmayan eşi ile bakmakla yükümlü olduğu çocukları için standart bir indirim getirilmiştir. Aynı madde ile indirim konusu yapılacak toplam tutarın asgari ücretin yıllık brüt tutarını aşmaması şartıyla ikinci fıkrada belirtilen asgari geçim indirimi oranlarını artırma veya kanuni oranına kadar indirme hususunda Bakanlar Kuruluna yetki verilmiştir.

Asgari geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarının, mükellefin kendisi için %50’si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10’u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için %7,5 diğer çocuklar için %5’i vergi dışı bırakılmıştır.

Çalışanların medeni ve aileyi durumları dikkate alınarak hesaplanan asgari geçim indirimi, asgari ücrete isabet eden vergiyi aşamayacağından evli, eşi çalışmayan ve 4 çocuklu asgari ücretlinin asgari geçim indirimi ilgilinin ücretine isabet eden vergiye denk gelmektedir.

Dolayısıyla, evli, eşi çalışmayan, 4 çocuklu bir asgari ücretlinin asgari geçim indirimi vergiden mahsup edilmek suretiyle vergisi sıfırlanmaktadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilmiş olan Gelir Vergisi Kanun Tasarısının 36’ncı maddesinde, asgari geçim indirimi, ücretlerde vergi indirimi adı altında yeniden düzenlenmiş olup, üçüncü çocuk için indirim oranı %5’ten %10’a çıkartılarak, halen 4 çocuklu asgari ücretlide sıfır olan gelir vergisi yükünün, tasarının yasalaşması neticesinde 3 çocuklu asgari ücretlide sıfıra çekilmesi öngörülmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.