logo yeni

calisanlar2 copy

MAAŞLAR SON 10 YILDA NE KADAR ERİDİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas2Maliye Bakanlığı memur maaşlarının son 10 yıldaki durumuna ve dolar bazında son 10 yıldaki gelişimine ilişkin konularda açıklama yaptı.

Memur zamları ekonomik büyümenin çok gerisinde

Balıkesir milletvekili Ahmet Duran BULUT verdiği önerge ile son 10 yılda 2002 yılından 2013 sonuna kadar Türkiye ekonomisinin reel olarak %340.2 oranında genişlemesine karşın memur maaşlarına yapılan ortalama artışların %277.1 ile bu oranın oldukça gerisinde kaldığını belirtmişti.

Maaşlar son 10 yılda %16 eridi

Bulut önergesinde, bu rakamlara göre, son 11 yılda memur maaşlarının ülke ekonomisindeki büyümenin %16.7 gerisinde kaldığını, başka bir ifadeyle memur maaşlarının 2002 yılından bugüne kadar %16.7 eridiğini gösterdiğini ifade etmişti.

Ayrıca aynı önergede, Maliye Bakanına yönelik olarak “son 1 yılda döviz fiyatlarındaki artış sebebiyle, memur maaşlarının dolar ve euro karşısında da %15 dolayında değer kaybettiği bilinmemekte midir?” diye sorulmuştu.

Bakanlıktan gelen açıklamada ise farklı rakamlara yer verilirken, kamu görevlilerinin maaşlarının toplu sözleşme ile belirlendiğini vurgulandı. Bakanlığa göre 2002-2013 yıllarındaki memur maaş artışları şöyle:

 

En düşük memur maaşındaki artış

Ortalama memur maaşındaki artış

2002 Aralık-2014 Haziran Dönemin Maaş Artış Oranı

%416

%306

Maliye Bakanlığına göre maaşlar döviz bazında artmış

Bakanlık açıklamasında, efektif euro satış kuru dikkate alınarak yapılan hesaplamalar bazında en düşük memur maaşı 227 Euro ve ortalama memur maaşı 334 Euro iken 2014 yılı Mayıs ayı sonu itibarıyla söz konusu maaşların sırasıyla 709 Euro ve 822 Euro olduğunu, efektif Dolar satış kuru dikkate alınarak yapılan hesaplamalara göre ise 2002 yılı Aralık ayı sonu itibarıyla yaklaşık en düşük memur maaşı 238 Dolar ve ortalama memur maaşı 350 Dolar iken, 2014 yılı Mayıs ayı sonu itibarıyla ise söz konusu maaşların sırasıyla 965 Dolar ve 1.119 Dolar olduğunu iddia etti.

Hesaplama nasıl yapıldı?

Maliye Bakanlığının ayrıntı vermeden yaptığı bu açıklamada hesaplamayı nasıl yaptığı bilinmezken, Bakanlık tarafından daha önce yine maaşlar konusunda yapılan açıklamalarla ilgili eksiklik ve yanlışlıkları haber yaptığımız için, memurunyeri.com olarak bu açıklamayı da şüpheyle karşıladığımızı belirtiyoruz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.