logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMEN EK GÖSTERGELERİNİN MAAŞLARINA NET ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmen6Devlet memurları hakkında belirlenen ek göstergeler, aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre almakta olanların aylık ücret miktarlarını da etkilemektedir.

Memurlar için önemli bir ödeme unsuru olan ek göstergeler, memurların; hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık aldıkları dereceler itibariyle belirlenmiştir. Ek gösterge rakamlarının önemli olması nedeniyle, memurlar bulundukları unvanlarda özellikle 1 inci derece kadrolar için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını ve bu dereceden emekli olduklarında daha yüksek miktarda emekli aylık ve ikramiyesi almayı istemektedirler.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu eki I Sayılı Ek Gösterge Cetvelinde, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda görev yapan öğretmen ve diğer personel hakkında kadro dereceleri itibariyle uygulanacak ek gösterge rakamları da belirlenmiştir.

Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı için belirlenen ek göstergelerin hangi derecede ne kadar olduğundan hareketle, ek göstergenin öğretmen maaşlarını ne kadar etkilediği konusunda bilgi vermesi bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamada şu sonuçlara ulaşılmıştır.

Aşağıdaki tabloda derecelere ve ek göstergelere karşılık gösterilen tutarlar, öğretmenlerin aylık net maaşlarının ne kadarının ek göstergeden kaynaklandığını göstermektedir.

Öğretmen ek göstergesinin maaşlarına net etkisi

KADRO DERECELERİ

EK GÖSTERGELERİ

AYLIK MAAŞA NET ETKİSİ**

1

3000

133 TL

2

2200

90 TL

3

1600

87 TL

4

1100

60 TL

5

900

49 TL

6

800

44 TL

7

500

28 TL*

8

450

25 TL*

*7 ve 8 inci derecelerdeki kadrolarda olan öğretmenlerin 30.09.2008 tarihinden sonra göreve başladıkları varsayılarak hesaplanmıştır.

**Gelir Vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.