logo yeni

calisanlar2 copy

ASGARİ ÜCRETİN SEVİYESİ DÜŞÜK DEĞİLMİŞ

Aktif . Yayınlanma Ücret

asgari-ucretAsgari ücretin düşük olduğu ve enflasyon artışı karşısında eridiği yaklaşımından hareketle, bu ücretin vatandaşların düzgün bir biçimde yaşayabileceği seviyeye ne zaman yükseltileceğinin sorulduğu bir önergeye Bakanlık tarafından cevap verildi.

Milletvekili Ahmet Duran BULUT’un konuya ilişkin soru önergesini cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, asgari ücret seviyesinin diğer ülkelere göre orta seviyede olduğunu söyledi.

Açıklamada şöyle denildi:

“2002-2013 döneminde asgari ücretteki nominal artış oranı % 336; enflasyon oram % 153; net artış oranı ise % 72 olup söz konusu dönemde asgari ücretteki artış oranı, enflasyon oranı üzerinde gerçekleştirilmiştir.

2013 yılı Eurostat verilerine göre Ülkemiz, asgari ücret düzeyinde satın alma gücü paritesine göre Romanya, Bulgaristan, Litvanya, Letonya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Portekiz ve Polonya gibi 11 AB üyesi ülkeyi geride bırakmıştır.

Aynı verilere göre Türkiye 2013 yılında düşük asgari ücret grubundan orta asgari ücret grubuna yükselmiştir.”

Öte yandan, soru önergesine verilen cevapta yer alan açıklamalara karşılık, asgari ücretin 2014 Temmuz ayından geçerli aylık net 891,04 TL (bekar) olmasını, memurunyeri.com olarak üzerinde düşünülmesi gereken bir durum olarak değerlendirmekteyiz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.