logo yeni

calisanlar2 copy

ŞEF KADROSUNDA OLANLARLA İLGİLİ BAKANLIKTAN YENİ AÇIKLAMA

Aktif . Yayınlanma Ücret

aciklamaKamu kurum ve kuruluşlarının bazı unvanlardaki kadrolarında görev yapan personelin özlük haklarına ilişkin olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Şef, Ayniyat Saymanı ve Bilgisayar İşletmeni unvanlı kadrolarda görev yapan personelin özlük hakları konusunda verilen bir soru önergesini cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 3 üncü derece Şef kadrosu için halen geçerli olan %60 oranındaki Özel Hizmet Tazminatını %80 olarak açıklarken, personelin aylık net ücretlerini de eşi çalışmayan ve 3 çocuğu olan personele göre hesaplayarak soru önergesini cevaplandırdı.

Ayniyat Saymanı özel hizmet tazminatı oranının da olduğundan daha düşük açıklanmış olması nedeniyle, memurunyeri.com olarak bu durumun sehven oluştuğunu değerlendirmekteyiz.

Bakan Faruk ÇELİK imzasını taşıyan açıklamada şöyle denildi:

Kamu görevlilerinin mali haklan; yürütülen görevin önem, sorumluluk ve niteliği, görev yerinin özelliği, hizmet süresi, kadro unvan ve derecesi ile eğitim seviyesi gibi hususlar göz önüne alınarak kanunlarla ve/veya toplu sözleşme ile belirlenmektedir.

Kadro unvanları, dereceleri, hizmet sınıfları farklı olan memurların mali hakları; maaşlarını oluşturan ödeme unsurlarının farklılığı sebebiyle eşit değildir.

Bu çerçevede, şef, ayniyat saymanı ve bilgisayar işletmenlerinin mevcut maaşlarına aşağıda yer verilmekte olup, hali hazırda şef veya diğer unvanlardaki memurların maaşlarında değişiklik yapılmasına ilişkin Bakanlığımızca yürütülen bir çalışma bulunmamaktadır.

UNVAN

Mali Sorumluluk Zammı Puanı

Ek Ödeme

Özel Hizmet Tazminatı

NET MAAŞ*

Şef(3/1)

-

%105

%80

2501 TL

Ayniyat Saymanı (3/1)

375

%110

%60

2686 TL

Bilgisayar İşletmeni (3/1)

-

%100

%55

2447 TL

 

*Aile yardımı dahil edilmiştir. 

Diğer taraftan kamu kurum ve kuruluşlarında Şubat/2014 itibariyle Şef unvanlı personel sayısı 24.141 ’i kadrolu, 8.100’ü sözleşmeli olmak üzere toplam 32.241 olarak tespit edilmiştir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.