logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU ÇALIŞANLARININ BAZILARINA FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ ÖDENECEK

Aktif . Yayınlanma Ücret

fazla-calisma3TBMM gündeminde olan “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi sırasında, Tasarıya fazla çalışma ödemeleriyle ilgili bir madde de ilave edildi.

Kanun Tasarısına eklenen madde, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye bir madde eklenmesini öngörüyor. Tasarıya eklenen bu düzenlemenin kabul edilmesi halinde;

**İş yoğunluğu diğer mahkemelere göre fazla olan mahkemelerdeki memur ile sözleşmeli personele ayda 50 saati geçmemek üzere fazla mesai ücreti verilebilecek.

**Her bir personel için verilebilecek fazla çalışma ücreti, yılda 300 saati aşamayacak.

**Fazla çalışmanın saat ücreti en fazla, bütçe kanununda belirtilen fazla çalışma ücretinin 3 katı olabilecek.

**Fazla çalışma ücreti ödenebilecek personel sayısı, mahkemelerde görev yapan toplam personel sayısının %10’unu geçemeyecek.

**Yoğunluğu fazla olan mahkemeler, Adalet Bakanlığı tarafından belirlenecek.

**Başka mevzuat hükümlerine göre yaptıkları fazla çalışma karşılığında ödeme yapılan personele, ayrıca fazla çalışma ücreti ödenmeyecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.