logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLAR 30 YILLIK ALIŞKANLIKLARINI BU YIL YAŞAYAMAYACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel8Aylık ücretlerine her takvim yılında birden fazla dönemde artış yapılmasına alışmış olan Devlet memurları, bu yıl ise sadece yılbaşında yapılan zamla yetinecek.

Memur maaşlarına son 30 yıl (1984-2014) için yapılan artışlara memurunyeri.com olarak baktığımızda, memur maaşlarına her yıl en az iki dönem halinde zam yapıldığı ve bu artışların bazı yıllarda üç, dört ve daha fazla gerçekleşmiş olduğu görülmektedir.

Devlet memurlarının yıllardan beridir yılın ikinci döneminde almakta oldukları maaş artışından bu yıl yararlanamayacak olmaları, planlarını ve beklentilerini de olumsuz etkileyecektir.

Memurlar bu yıl sıkıntı yaşayacak

Son 30 yıl içerisinde Devlet memurlarının maaşlarına her yıl birden fazla dönem halinde zam yapılırken, aynı zamanda bu yılların çoğunda memura enflasyon farkı zammı da yansıtılmıştır.

Ancak, 2014 yılına ilişkin memur maaş zammı belirlenirken farklı bir yol tercih edildi ve maaş zammı konusundaki yılların alışkanlığı yerine, sadece bir defa zam yapılması ve yıl içerisinde enflasyon artışı ne kadar olursa olsun ilave zam yapılmaması kararlaştırıldı. (2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede) 

Memur maaşlarına yapılan zamların, genellikle memurların yararlandığı bazı mali ve sosyal haklarda da artışa neden olması nedeniyle, 2014 yılında ilave zam yapılmayacak olması bu haklarında da artış olmayacağı anlamına geliyor.

1 Ocak 2014 tarihinden geçerli yapılan zam dışında memur maaşlarına başka bir zam yapılmayacak olması nedeniyle, 2014 yılının kalan döneminde;

-Memur maaşlarında artış olmayacak (Öğretmenler için 15 Temmuz’dan geçerli eğitim öğretim tazminatı artışı hariç)

-Enflasyon nedeniyle ilave maaş zammı yapılmayacak.

-Eş ve çocuk için ödenen aile yardımı miktarı değişmeyecek.

-Yabancı dil tazminatı miktarı artmayacak.

-Vekalet aylığı miktarı değişmeyecek.

-Nöbet ve icap nöbeti ücreti miktarı aynı kalacak.

-Doğum ve ölüm yardımı miktarlarında artış olmayacak.

-Sosyal denge tazminatı miktarı değişmeyecek.

-Memurlara ödenen ödül miktarı değişmeyecek.

-Ders, ek ders ve konferans ücretleri artmayacak.      

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.