logo yeni

calisanlar2 copy

OECD VE ÜLKEMİZDEKİ MÜDÜR MAAŞLARI

Aktif . Yayınlanma Ücret

toplu-sozlesme2OECD ülkelerinde çalışan orta düzey yöneticilerin (il müdürü, şube müdürü) maaşlarına göre ülkemizdeki maaşların oldukça düşük düzeylerde kalması TBMM'de gündeme geldi.

Balıkesir milletvekili Ahmet Duran BULUT tarafından verilen önergede, orta düzey yöneticilerin OECD ve ülkemizdeki karşılaştırmalı maaş durumu şöyle özetlendi:  

“OECD verilerinden yola çıkılarak gerçekleştirilen araştırmada, OECD’ye göre satın alma gücü paritesi belirlenerek bir katsayı oluşturulmuş ve çalışmada yer verilen ülkelerdeki kamu görevlileri sanki aynı ülkede yaşıyorlarmış gibi bir standart elde edilmesi sağlanmıştır. Araştırmada satın alma gücü paritesine göre eşitlendiğinde dahi ülkemiz bütün unvanlarda OECD ülkeleri içinde memur maaşlarının en düşük olduğu ülkelerin başında yer almaktadır.

Sondan üçüncü sıra

İl müdürü ve müdür unvanına denk gelen orta düzey yönetici kamu görevlileri satın alma gücü paritesine göre ABD’de aylık 21 bin 667 dolar, Belçika’da 13 bin 750 dolar, Hollanda’da 13 bin 333 dolar, İtalya’da 10 bin 833 dolar, Fransa’da ise 10 bin 417 dolar maaş almaktadır. OECD ortalamasının 9 bin 583 dolar olduğu il müdürü/ müdür maaşı, satın alma gücü paritesine göre eşitlendiğinde ülkemizde bu rakam 4 bin 621 dolarda kalmaktadır. Ülkemizde, müdür maaşları OECD ortalamasının % 107,4 gerisinde bulunmaktadır. Ülkemizde bir müdür maaşı OECD ortalamasından yaklaşık 2,1 kat daha düşük ve bu seviye ile OECD’de sondan üçüncü sırada yer almaktadır.

  1. Yapılan araştırmalarda memur maaşları OECD rakamlarının çok altında bulunmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi konusunda bir çalışmanız olacak mıdır?
  2. Ülkemiz, eğitim, sağlık, maaş her konuda neredeyse OECD sıralamasının en alt sıralarında yer almaktadır. Bu durum ne zaman değişecektir?
  3. Gelirlerinin düzeltilmesi ve vatandaşlarımızın insan onuruna yakışır bir şekilde yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler ne zaman yapılacaktır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.