logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİ MAAŞLARINA ARTIŞ YOK

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas15Emeklilerin asgari yaşam standardı için en düşük emekli maaşının 2 bin TL olması gerektiği ve bu sebeple, bu konuda herhangi bir çalışma olup olmadığı hususunu içeren bir soru önergesi hazırlayan Zonguldak milletvekili Ali İhsan KÖKTÜRK’ ün önergesine cevap gedi.

Önergeye cevap veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre bağlanan gelir ve aylıkların, her yılın Ocak ve Temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllık tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranı kadar artırılarak belirleneceğinin hüküm altına alındığınına vurgu yaparken, en düşük emekli aylığının 2 bin TL'ye yükseltilmesi konusunda kurumca yürütülen herhangi bir çalışma bulunmadığını açıkladı.

Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, emekli ve hak sahiplerine promosyon ödemesi ile ilgili görüşmelerin henüz sonuçlanmadığını da belirtti.

Bakan, sağlıkta katkı paylarının azaltılması ile ilgili olarak ise, katılım paylarında ve bazı sağlık hizmetleri için gereksiz kullanımı azaltma, sağlık hizmetlerinin niteliği itibarıyla hayati öneme sahip olup olmaması, kişilerin prime esas kazançları, gelir ve aylıklarının tutarı ve benzeri ölçütler dikkate alınarak yüzde 10 ila yüzde 20 arasında olmak üzere kurumca belirleneceği hükmünün öngörüldüğünü kaydetti.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.