logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLARIN BİR KISMI TEMMUZDA ZAM VAR ZANNEDİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas14Memur maaşlarına her yıl genellikle Ocak ve Temmuz dönemlerinde zam yapılması ve enflasyon artış oranı nedeniyle aynı dönemler için enflasyon farkı zammının gündeme gelmesi nedeniyle, kamu çalışanlarının bazıları bu yıl Temmuz ayında maaş zammı olup olmayacağını sormaktadır.

Devlet memurlarının aylık ücretlerinin, üçer veya altışar aylık dönemler itibariyle uygulanmak üzere tespit edilecek katsayılara göre belirlenmesi hususu Kanun hükmü olduğundan, memur maaşlarına genellikle her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinden geçerli zam yapılması yoluna gidilmekte, ayrıca enflasyona göre ilave zamlar da uygulanabilmektedir.

Ancak, 2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede 2014 yılına ilişkin memur maaş zammı konusunda farklı bir yolun tercih edilmesi nedeniyle, Devlet memurları bu yıl Temmuz zammı alamayacak. Öte yandan, memurunyeri.com’a iletilen mesajlardan, Devlet memurlarının bazılarının Temmuz’da maaş zammı yapılacağı düşüncesi içerisinde olduğu anlaşıldığından, Temmuz zammı konusuna bir kez daha değinmenin uygun olacağı düşünülmüştür.

657 sayılı Kanundaki zam hükmü

Devlet Memurları Kanununun 154 üncü maddesinde “Aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ile ek gösterge ve kıdem aylığı gösterge rakamlarının aylık tutarlarına çevrilmesinde uygulanacak aylık katsayısı ile memuriyet taban aylığı göstergesine uygulanacak taban aylık katsayısı üçer veya altışar aylık dönemler itibariyle uygulanmak üzere Genel Bütçe Kanunu ile tespit olunur. Ancak mali yılın ikinci yarısında, memleketin ekonomik gelişmesi genel geçim şartları ve Devletin mali imkanları gözönünde bulundurulmak suretiyle Bakanlar Kurulu bu katsayıları ikinci yarının tamamı veya üçer aylık dönemleri itibariyle uygulanmak üzere değiştirmeye yetkilidir.” hükmü yer almaktadır.

Kanunun bu hükmünden hareketle, enflasyon artış oranları göz önünde bulundurularak, memur maaş zammı oranının enflasyon artış oranının altında kalmaması amacıyla, katsayı artışının yanı sıra memur maaşlarına enflasyon zammı da yapılmaktadır.

2014 yılına ilişkin yapılan zam 

Uzun zamandan beri, memur maaşlarına yıl içerisinde birden fazla dönemde artış yapılmakta olması ve yapılan artışların ilgili döneme ilişkin enflasyon artışından az olduğu durumlarda enflasyon farkı zammı yapılmakta olması, 2014 yılı için yapılan ve yapılması beklenen zam konusunda tereddütlere de neden oluyor.

2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşmeye göre, memur maaşlarına;

**2014 yılı için sadece 1 Ocak tarihinden geçerli brüt 175 TL zam yapıldı.

**2014 yılında başka bir artışı ve 1 Temmuz zammı yapılmayacak.

**2014 yılının ilk altı aylık dönemi ya da yıl sonu itibariyle enflasyon oranı ne kadar yüksek çıkarsa çıksın, enflasyon zammı yapılmayacak.

**15 Temmuz 2014 itibariyle sadece Öğretmenlerin maaşında (Net: 65-75 TL aralığında) artış olacak. Dereceler itibariyle Öğretmenlerin Temmuz ayı maaşları için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.