logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR MAAŞLARI OECD SIRALAMASINDA NEREDE?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas12Memur maaşlarının ortalaması esas alındığında OECD ülkeleri arasında en son sıralarda yer aldığımızı ve maaşlarda genel bir düzeltme yapılması gerektiğini içeren bir önerge verildi.

Önergeye göre memur maaşlarının OECD ülkelerine göre durumu şöyle:

Yapılan araştırmalar, Ülkemizde memur maaşlarının OECD ülkelerinin oldukça gerisinde kaldığını ortaya koymaktadır.

OECD verilerinden yola çıkılarak gerçekleştirilen araştırmada, OECD’ye göre satın alma gücü paritesi belirlenerek bir katsayı oluşturulmuş ve çalışmada yer verilen ülkelerdeki kamu görevlileri sanki aynı ülkede yaşıyorlarmış gibi bir standart elde edilmesi sağlanmıştır. Araştırmada satın alma gücü paritesine göre eşitlendiğinde dahi ülkemiz bütün unvanlarda OECD ülkeleri içinde memur maaşlarının en düşük olduğu ülkelerin başında yer almaktadır.

Memur Maaşlarında OECD listesinde sondan üçüncü sıra da yer almaktadır.

Ülkemiz, OECD ülkeleri arasında genel idari hizmet işlerini yürüten memurların maaşları konusunda da son sıralarda yer almaktadır. Buna göre memur maaşı Hollanda’da 7 bin 83 dolar, ABD’de 6 bin 330 dolar, Norveç’te 6 bin 80 dolar, Fransa’da 5 bin 750 dolar, Belçika’da ise 5 bin 500 dolar iken Türkiye, ortalama bin 919 dolarla Estonya ve Slovakya’nın ardından sondan üçüncü olmuştur.

OECD ortalamasının 4 bin 250 dolar olduğu memur maaşı, satınalma gücü paritesine göre eşitlendiğinde ülkemizde memurlarımızın OECD ülkelerindeki meslektaşlarından 2,21 kat daha düşük maaş aldığı ortaya çıkmıştır. Memur maaşlarının OECD ortalamasından % 121,5 geride olduğu görülmektedir.

  1. Kurumlarda özveri ile çalışan memurlarımızın maaş düzeylerinin artırılması konusunda düzenlemeye gidilecek midir?
  2. Memur maaşlarında ülkemiz OECD listesinde sondan 3. Sırada bulunmaktadır. Bu duruma seyirci kalmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?
  3. Yapılan araştırmalarda memurlarımızın maaşları OECD rakamlarının çok altında bulunmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi konusunda bir çalışmanız olacak mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.