logo yeni

calisanlar2 copy

YAN ÖDEMELER HANGİ MEMURU NE KADAR ETKİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas11Aylık ücretleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki belirlemelere göre ödenen Devlet memurlarının ücret unsurları arasında yan ödemeler de yer almaktadır.

Çeşitli adlar altında ödenen yan ödemelerin (zamlar), hangi puanlar üzerinden kimlere ödeneceği Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede düzenlenmiş olmakla birlikte, zaman içerisinde bu ödeme unsurunun memur maaşları içerisindeki ağırlığı ve önemi azalmıştır.

Yan ödemeler (zamlar)

**Niteliği ve çalışma şartları bakımından güç olan işlerde çalışan Devlet memurlarına, iş güçlüğü zammı ödenmektedir.

**Hayat ve sağlık için tehlikesi bulunan hizmetlerde çalışan Devlet memurlarına, iş riski zammı ödenmektedir.

**Sayıştay'a hesap vermekle yükümlü olan saymanlar ile vezne açığından malen sorumlu olan veznedar ve diğer memurlara, mali sorumluluk zammı ödenmektedir.

**Temininde, görevde tutulmasında veya belli yerlerde istihdam edilmesinde güçlük bulunan Devlet memurlarına, temininde güçlük zammı ödenmektedir.

Devlet memurlarının, bu zam ve tazminatların birinden ya da bir kaçından yararlanması söz konusu olabilmektedir. 

Yan ödemelerin miktarı

Memurların unvanları, sınıfları, eğitimleri, hizmet yılları, aylık dereceleri veya çalıştıkları kurumlar itibariyle Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede belirlenen yan ödeme puanlarının “Yan Ödeme Katsayısı” ile çarpımıyla, memurlara ödenecek brüt yan ödeme miktarları belirlenmektedir.

Yan Ödeme Katsayısı, memur maaşlarının hesabında esas alınan ve genellikle mali yıl bütçe kanunları ile ve 6 aylık dönemler itibariyle belirlenmektedir. Bu katsayının farklı sürelerle belirlenmesi yoluna da gidilebilmektedir.(Örneğin 2014 yılı için yan ödeme katsayısında artış yapılmamıştır.)

Belirlenen brüt yan ödeme tutarı üzerinden, memurun bulunduğu vergi dilimine göre gelir vergisi ve ayrıca damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Yan ödeme katsayısı 2014 yılı için “0,024416” olup, bu katsayıya göre memurunyeri.com olarak yaptığımız değerlendirmede, her “100” puanlık yan ödemenin memurun aylık maaşına net etkisinin “2,06 TL” olacağı görülmektedir.

Memur maaş miktarına etkisi düşük seviyelerde olan yan ödemelerin, memurların emekli aylık ve ikramiyesi miktarlarına da herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Bazı memurların maaşları içerisindeki yan ödeme miktarı 

KADRO UNVANI

YAN ÖDEMENİN MAAŞA NET ETKİSİ*

ECZACI

37 TL

BİYOLOG

32 TL

UZMAN TABİP

60 TL

ŞUBE MÜDÜRÜ

23 TL

HEMŞİRE (Mesleki Lisans)

32 TL

EBE (Meslek Lisesi)

25 TL

MEMUR

10 TL

TEKNİKER

42 TL

MÜHENDİS

45 TL

EKONOMİST

21 TL

İSTATİSTİKÇİ

45 TL

ÇÖZÜMLEYİCİ

43 TL

TEKNİSYEN

22 TL

ŞEF

14 TL

ÖĞRETMEN

15 TL

AVUKAT

32 TL

VAİZ

13 TL

KAYMAKAM

39 TL

HİZMETLİ

10 TL

POLİS MEMURU

25 TL

*2014 yılı içerisinde, söz konusu unvanların en üst dereceli kadrolarında görev yapan memurların maaş tutarları içerisindeki yan ödeme miktarı. (Gelir Vergisi oranı %15 olduğunda)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.