logo yeni

calisanlar2 copy

MÜFETTİŞLERE SAĞLANAN İMKÂNLARIN DENETMENLERE DE SAĞLANMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel10Müfettiş ve denetmenlerin hemen hemen aynı işleri yapmalarına rağmen, maaşları ile bazı sosyal haklarının eşit düzeyde belirlenmediğinden hareketle Başbakan tarafından cevaplandırılmak üzere soru önergesi verildi.

Milletvekili Mesut DEDEOĞLU tarafından hazırlanan soru önergesinde; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişleri ile hemen hemen aynı işleri yapan Sosyal Güvenlik Denetmenleri arasında,  maaş başta olmak üzere pek çok sosyal hak bakımından eşit olmayan belirlemelerin söz konusu olduğu ileri sürülerek, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından konu hakkında aşağıdaki sorulara cevap verilmesi istendi:

1. Sosyal güvenlik denetmenlerinin ek gösterge, özel hizmet tazminatı, denetim tazminatı, harcırah, görev ve makam tazminatı gibi konularda kurum ve iş müfettişleri karşısında mağdur edildikleri doğru mudur?

2. Doğru ise bu mağduriyeti nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz? Kurum ve iş müfettişlerine sağlanan imkânları sosyal güvenlik denetmenlerine de sağlayacak mısınız?

3. Mağduriyeti önlemek amacıyla sosyal güvenlik denetmenleri, kurum müfettişleri ve iş müfettişlerinden oluşan üç denetim birimini tek çatı altında toplamayı düşünüyor musunuz? Bu konuda bir çalışmanız var mıdır?

Memurunyeri.com notu

*1 inci derecenin 4 üncü kademesinde ve 25 yıl hizmeti bulunan bir İş Müfettişi; 3600 ek gösterge, 2000 makam tazminatı ve 6000 görev tazminatından yararlanmakta olup, 2014 yılı itibariyle (bekar, çocuksuz ve %15 Gelir Vergisi ile) aylık net maaşı 4.842 TL’dir.

*Aynı şartlardaki bir SGK Denetmeni; 2200 ek göstergeden yararlanacak (makam ve görev tazminatı yok) ve 2014 yılı itibariyle (bekar, çocuksuz ve %15 Gelir Vergisi ile) aylık 3.175 TL net maaş alabilecektir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.