logo yeni

calisanlar2 copy

PROGRAMCI VE ÇÖZÜMLEYİCİLER EK GÖSTERGELERİNİN ARTMASINI İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

programciGenel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamındayken Bakanlar Kurulu Kararıyla 2013 yılında Teknik Hizmetler Sınıfına alınan ve aynı yıl imzalanan Toplu Sözleşmeyle 2014 ve 2015 yıllarına ilişkin zam ve tazminatları belirlenen Programcı ve Çözümleyici kadro unvanlı personel, ek göstergelerine ilişkin düzenlemenin yapılmasını istiyor.

Programcı ve Çözümleyicilerin ek göstergesi

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamında iken, Programcı ve Çözümleyiciler hakkında unvanları esas alınarak ek gösterge belirlenmemiş ve GİH sınıfına dahil olup da Ek Gösterge Cetvelinde unvanları sayılanlar dışında kalanlar için belirlenmiş ek göstergeler uygulanmaktaydı. Bu belirlemeye göre, yükseköğrenim görmüş ve 1 inci derece kadroda bulunan Programcı ve Çözümleyiciler 2200 ek göstergeden yararlanmaktaydı.

Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamına alındıktan sonra, 657 sayılı Kanun eki Ek Gösterge Cetvelinde bu personel hakkında unvan bazında bir düzenleme yapılmadığından, Teknik Hizmetler Sınıfına  dahil olup da Ek Gösterge Cetvelinde unvanları sayılanlar dışında kalanlar için belirlenmiş ek göstergeler uygulanmaktadır. Bu belirlemeye göre, yükseköğrenim görmüş ve 1 inci derece kadroda bulunan Programcı ve Çözümleyiciler 2200 ek göstergeden yararlanmaktadırlar.

Programcı ve Çözümleyicilerin isteği

Programcı ve Çözümleyici kadrosunda görev yapan Devlet memurları, unvanlarının Ek Gösterge Cetvelinde, 3600 ek göstergeden yararlanan Teknik Hizmetler Sınıfı personeli ile aynı grup içerisinde sayılmayı isterken, bunun mümkün olamaması durumunda ise 3000 ek göstergeden yararlanan grup içerisinde yer almayı umuyor.

Teknik Hizmetler Sınıfında 1 inci dereceli kadrolarda 3600 ek göstergeden Yüksek Mühendis, Mühendis, Yüksek Mimar ve Mimar ile şehir plancısı ve Bölge Plancısı unvanını almış olanlar yararlanırken, 3000 ek göstergeden ise Jeolog, Hidrojeolog, Hidrolog, Jeomorfolog, Jeofizikçi, Fizikçi, Matematikçi, İstatistikçi, Yöneylemci (hareket araştırmacısı), Matematiksel İktisatçı, Ekonomici ve Kimyager unvanını almış olanlarla Teknik Yüksek Öğretmen Okulu mezunları yararlanıyor.

Ek gösterge artışının faydası

Ek gösterge artışı, Devlet memurlarının almakta oldukları aylık ücret ile emekli olmaları durumunda alacakları emekli maaşı ve emekli ikramiyesi miktarlarını da etkilemektedir.

Bu nedenle, kazanılmış hak aylıkları 1/4 olan ve 30 yıl hizmeti bulunan “Programcı” ve “Çözümleyici” kadro unvanlı personelin 2200 olan ek göstergelerinin 3000 veya 3600’e yükselmesi halinde, almakta olduğu aylık ücret ile emekli olmaları durumunda alacakları emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin ne kadar değişeceği konusunda bilgi vermesi bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır.

2200 olan ek göstergenin 3000 veya 3600 olmasının sonuçları

 

2200’DEN 3000’E ÇIKARSA

2200’DEN 3600’E ÇIKARSA

AYLIK NET MAAŞ

44 TL artar

16 TL artar

EMEKLİ AYLIĞI

51 TL artar

455 TL artar

EMEKLİ İKRAMİYESİ

1.848 TL artar

16.401 TL artar

*2014 yılı için geçerli olan katsayılar kullanılmıştır.

Bu tablodan, 1 inci derece “Programcı” ve “Çözümleyici” kadrosunda görev yapanlar için ek göstergenin 2200’den;

-3000’e yükseltilmesinin, ilgililerin çalışırken almakta oldukları aylık ücret ile emekli aylığını düşük miktarlarda artıracağı ve emekli ikramiyesinde bir miktar artış sağlayacağı,

-3600’e yükseltilmesinin, ilgililerin çalışırken almakta oldukları aylık ücrete etkisinin az olacağı, ancak emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarlarını ise önemli ölçüde artıracağı

görülmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.© 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.