logo yeni

calisanlar2 copy

ÜCRETLERDEN ALINAN VERGİLER ÖNERGE KONUSU OLDU

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas4Çalışanlar üzerindeki vergi baskısının artması ve ücretlilerin vergi yükünün büyük kısmını çekmesi sebebiyle vergi yükünün ne zaman düşürüleceğini konusunda soru önergesi verildi.

Önergeyi veren İzmir milletvekili Ahmet Kenan TANRIKULU; Anayasanın “vergi ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür” ifadesi yer almasına rağmen bugün Türkiye’de gelir ve kazanç üzerinden alınan verginin yaklaşık üçte ikisi ücretliler tarafından ödendiğini, diğer yandan dolaylı vergilerin ağırlığından dolayı da Türkiye’deki vergi sistemi adaletsiz bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

Ayrıca önergede, “Çalışanlar üzerindeki vergi baskısı, özellikle 2004 yılında özel indirim tutarının kalkması, ardından ücretliler lehine olan ayırım ilkesinden vazgeçilerek vergi tarifesinin teke indirilmesi ve çalışanların üçüncü dilimdeki gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranının yüzde 20’den yüzde 27’ye yükseltilmesi gibi nedenlerle artmıştır.” ifadelerine yer verilirken yanıtlaması istemiyle Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’ e şu sorular yöneltildi:

“Bu bağlamda;

1-) Çalışanlarımızın üzerindeki vergi yükü ne zaman, hangi şekilde düşürülecektir?

2-) Dolaylı ve dolaysız vergilerin 2003 yılından bu yana yıllar itibariyle vergi gelirlerindeki oranları nedir?

3-) Dolaysız vergiler arasındaki çarpıklığı düzeltmek ve vergi dışı kalarak rekabeti bozan kişi ve kurumlan vergilendirebilmek adına kısa vadede hangi düzenlemeler gerçekleştirilecektir?

4-) Kayıt dışını kapsam içine alacak uygulama ve önlemler ile kaçakları sistem içine almayı öngören ve özendiren bir sistem Türkiye'de ne zaman hayata geçirilecektir?

5-) Adil bir gelir ve vergi dağılımının tanımı Bakanlığınıza göre nedir? Bu tanıma ulaşmak için yapılan çalışmalar nelerdir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.