logo yeni

calisanlar2 copy

2200 EK GÖSTERGENİN YHS PERSONELİNE ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas3Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil çeşitli unvanlardaki kadrolarda görev yapan Devlet memurları, Devlet Memurları Kanununa tabi oldukları halde ek göstergeden yararlandırılmayan tek hizmet sınıfı içerisinde yer almaktan yakınırken, kendilerine de ek göstergeden yararlanma hakkı tanınmasını istiyorlar.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurları on hizmet sınıfı içerisinde toplamış ve her hizmet sınıfı için ek göstergeden yararlanma imkanı getirmişken, Yardımcı Hizmetler Sınıfı ek göstergeden yararlandırılmamıştır.

Ek göstergenin özellikle emekliliğe ilişkin haklar üzerindeki etkisi nedeniyle, YHS kapsamındaki Devlet memurları da ek gösterge talebinde bulunmaktadırlar.

YHS personelinin ek göstergeden yararlandırılması durumunda, ek göstergenin bu personele etkileri konusunda bilgi vermesi bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

Çalışmamızda;

-30 yıl hizmeti bulunan, 2 nci derecenin 6 ncı kademesindeki lise mezunu bir YHS personeline 1100 ek gösterge hakkı tanınması varsayımından hareket edilmiştir. (1100 ek gösterge, lise mezunu Devlet memurlarından 2 nci derecede bulunanlar hakkında geçerli olan en düşük gösterge rakamıdır.)

-30 yıl hizmeti bulunan, 1 inci derecenin 4 üncü kademesindeki yükseköğrenim (2 yıl daha fazla süreli) mezunu bir YHS personeline 2200 ek gösterge hakkı tanınması varsayımından hareket edilmiştir. (2200 ek gösterge, yükseköğrenim mezunu Devlet memurlarından 1 inci derecede bulunanlar hakkında geçerli olan en düşük gösterge rakamıdır.)

Ek göstergenin YHS personeline yararı

 

LİSE MEZUNU 1100 EK GÖSTERGE

YÜKSEKÖĞRENİMLİ 2200 EK GÖSTERGE

AYLIK MAAŞTAKİ NET ARTIŞ

60 TL

90 TL

EMEKLİ AYLIĞINDAKİ ARTIŞ

70 TL

324 TL

EMEKLİ İKRAMİYESİNDEKİ ARTIŞ

2.541 TL

11.665 TL

*2014 yılı için geçerli olan katsayılar kullanılmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.