logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLARA ENFLASYON FARKI VERİLMESİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas2Devlet memurları maaşlarına yapılan zamlar ile enflasyon oranlarında görülen artışlar birlikte değerlendirildiğinde, memur maaşlarının 2002 yılına göre reel olarak eridiği iddiasından hareketle, memurlara enflasyon farkı zammı verilmesi gerektiği Mecliste soru önergesine konu edildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Ahmet Duran BULUT, verdiği soru önergesinde özetle şu ifadelere yer verdi:

Yapılan araştırmalara göre; 2002 yılından bugüne memur maaşlarının reel olarak %16,7 eridiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, TÜİK'in yıllık enflasyon ve büyüme rakamları ile Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı memur maaşları temel alınarak gerçekleştirilmiştir.

Bu gerçekler dikkate alındığında Türkiye'de son 11 yılda yaşanan ekonomik büyümeye karşın kamu çalışanları bu büyümeden yararlanamamış ve reel olarak gelirleri, 2002 yılının bile gerisinde kalmıştır.

Buna göre 2002 yılı başlangıç olarak alındığında 2013 sonu itibarı ile son 11 yılda TÜFE'nin toplam % 160,4 arttığı belirlenirken, ülke ekonomisinin de reel olarak %69 oranında büyüdüğü ortaya konmaktadır.

Ekonomideki genişlemeyi açıklayan bu iki oran birlikte değerlendirildiğinde, 2002 yılından 2013 sonuna kadar Türkiye ekonomisinin reel olarak %340,2 oranında genişlemesine karşın memur maaşlarına yapılan ortalama artışların %277,1 ile bu oranın oldukça gerisinde kaldığı görülmektedir.

Bu rakamlar, son 11 yılda memur maaşlarının ülke ekonomisindeki büyümenin %16,7 gerisinde kaldığını, başka bir ifadeyle memur maaşlarının 2002 yılından bugüne kadar %16,7 eridiğini ortaya çıkarmaktadır.

Son bir yılda memur maaşlarının Dolar ve Avro karşısında da %15 dolayında değer kaybettiği görülmektedir. Memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü, memur, emekli, dar ve sabit gelirlilerin büyümeden pay alamadığım bu sebeple de gelirlerin reel olarak azaldığı da gözlemlenmektedir.

Araştırmada; "Bir ekonomide çalışanların gelirlerinin yalnızca enflasyon kadar artması, vatandaşları ancak ülkedeki zamlardan korurken ekonomik genişleme ve refah artışından pay alınamamasına ve gelir dağılımının dar ve sabit gelirliler aleyhine bozulmasına yol açacak bir durumdur.”

Milletvekili BULUT, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından cevaplandırılmak üzere de şu soruları sordu:

1. Çalışanların gelirlerinin gerçek anlamda artması ve gelir dağılımın iyileşmesi için maaşların enflasyon rakamları, ülkedeki ekonomik genişleme ve refah artışı dikkate alınarak belirlenmesi konusunda bir çalışmanız olacak mıdır?

2. Memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğü rakamlardan da anlaşılmaktadır. Memur, emekli, dar ve sabit gelirlilerin büyümeden pay almaları konusunda ne tür değişikliğe gidecekseniz?

3. Maaşlara enflasyon farkının verilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.