logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREVDEN ALINARAK BAKANLIK MÜŞAVİRİ YAPILAN BÜROKRATLAR NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

burokrat3Kamu kurum ve kuruluşlarında yönetici kadrolarında görev yapan Devlet memurları görevden alındıklarında genellikle müşavir unvanlı kadrolara atanmaktadırlar.

Bakanlıklarda görevden alınan ve Bakanlık Müşaviri kadrosuna atanan bürokratlar, bazen bu işlemlere karşı iptal davası açarken, bazı memurların ise dava açma yolunu tercih etmedikleri ve atandıkları Bakanlık Müşaviri kadrosunun özlük haklarına razı oldukları da bilinmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda “istisnai memurluk” diye adlandırılan unvanlar arasında yer alan  “Bakanlık Müşaviri” kadrolarına yapılacak atamalarda, atanmaya ilişkin özel şartlar ve sınav koşulu aranmadığından, bu kadrolara hiç memuriyeti olmayanlar doğrudan ataması yapılabileceği gibi, başka görevlerde bulunan Devlet memurların da atanması söz konusu olabilmektedir.

Bakanlık Müşaviri maaşı

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve 2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşme hükümleri gereği,  Bakanlık Müşaviri kadro unvanı için 56.580 ücret göstergesi ile 30.000 tazminat göstergesi belirlenmiştir.

Öte yandan, Bakanlık Müşavirinin ek göstergesi 3600 olarak belirlenmiş olmakla birlikte, bu kadrolara atananlar hakkında önceki görevlerinde yararlanmış oldukları ek göstergelerin uygulanması da söz konusudur.

Bakanlıklarda üst düzey çeşitli görevlerde bulunan ve bu görevlere ilişkin ek göstergelere hak kazandıktan sonra görevinden alınarak Bakanlık Müşaviri kadrolarına atananların aylık ücretlerinin ne kadar olacağına ilişkin bilgi vermesi bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamalarda şu sonuçlara ulaşılmıştır.

Maaş hesaplaması; 25 yıl ve üzeri hizmeti bulunan, kazanılmış hak aylık derece/kademesi 1/4 olan, yararlandıkları ek göstergeler farklı olan Bakanlık Müşavirlerine göre yapılmıştır.

Bakanlık Müşavirlerinin aylık net ücretleri (2014)

EK GÖSTERGELERİ

DERECE KADEME

HİZMET YILI

AYLIK NET MAAŞLARI

7600

1/4

25 +

5.579 TL

7000

1/4

25 +

5.606 TL

6400

1/4

25 +

5.612 TL

5300

1/4

25 +

5.653 TL

4800

1/4

25 +

5.658 TL

3600

1/4

25 +

5.691 TL

NOT:

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

**%15 Gelir Vergisi oranına göre hesaplama yapılmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.