logo yeni

calisanlar2 copy

ŞUBE MÜDÜRLERİNİN EK GÖSTERGESİ ARTARSA MALİ HAKLARI KADAR DEĞİŞİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

para9Kamu kurum ve kuruluşlarında Şube Müdürü unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurları, kadro hiyerarşisindeki yerleri ile özlük haklarının aynı seviyede olmamasından yakınmakta ve ek göstergelerinin yükseltilmesini istemektedirler.

Şube müdürü ek göstergesi

Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolar arasında yer alan “şube müdürü” için unvan esaslı bir ek gösterge belirlenmemiş olduğundan, bu unvanlı kadrolarda görev yapan personel hakkında, GİH sınıfın  dahil olup da Ek Gösterge Cetvelinde unvanları sayılanlar dışında kalanlardan yükseköğretim görmüş olanlar için belirlenen ek göstergeler uygulanmaktadır.

Bu belirlemeye göre, 1 inci derece Şube Müdürü kadrosunda bulunanlar 2200 ek gösterge rakamından yararlanmaktadırlar.

Ek gösterge artışının şube müdürüne yararı

2200 olan ek göstergenin 3000 veya 3600’e yükseltilmesi, ilgili Devlet memurlarının aylık ücretlerini ve özellikle de emekliliğe ilişkin haklarını etkileyeceği düşünüldüğünden, ek gösterge artışı talebinde bulunmaktadırlar.

Bu nedenle, kazanılmış hak aylık derece/kademesi 1 /4 olan ve 30 hizmet yılı bulunan “şube müdürü” kadro unvanlı personelin ek göstergesinin 3000 veya 3600’e yükseltilmesi durumunda, bu personelin; almakta olduğu aylık ücret ile emekli olması durumunda alacağı emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin ne kadar artacağı konusunda bilgi vermesi bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır.

Ek göstergenin 2200’den 3000 ve 3600’e yükselmesinin etkileri.

 

EK GÖSTERGE 3000 OLURSA

EK GÖSTERGE 3600 OLURSA

AYLIK NET MAAŞ

44 TL artar

16 TL artar

EMEKLİ AYLIĞI

51 TL artar

455 TL artar

EMEKLİ İKRAMİYESİ

1.848 TL artar

16.401 TL artar

*2014 yılı için geçerli olan katsayılar kullanılmıştır.

Bu tablodan, 1 inci derece Şube Müdürü kadrosunda görev yapanlar için ek göstergenin 2200’den;

-3000’e yükseltilmesinin, ilgililerin çalışırken almakta oldukları aylık ücret ile emekli aylığını düşük miktarlarda artıracağı ve emekli ikramiyesinde bir miktar artış sağlayacağı,

-3600’e yükseltilmesinin, ilgililerin çalışırken almakta oldukları aylık ücrete etkisinin az olacağı, ancak emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarlarını ise önemli ölçüde artıracağı

 görülmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.