logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMENLERİN YURTDIŞINA GÖRE MAAŞLARI NEDEN DÜŞÜK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmen3Öğretmen maaşlarının yurtdışındaki örneklerine bakarak oldukça düşük kaldığı ve bu durumun düzeltilmesine yönelik bir düzenleme hazırlığı olup olmadığı ile alakalı olarak Artvin Milletvekii Uğur BAYRAKTUTAN tarafından, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verildi.

Önergede şöyle denildi:

“Ülkemizin kalkınmasında ve insanlığın gelişiminde büyük katkısı olan öğretmenlerimiz günümüzde hak ettikleri değeri maddi ve manevi yönden alamamaktadır. Aldıkları maaş içler acısıdır, özellikle dünyada öğretmenlere verilen maaşla Ülkemizde verilen maaşı kıyasladığımızda büyük farklar gözlenmektedir, örneğin; Türkiye'de öğretmenler aylık ortalama 1000 dolar maaş alırken, gelişmiş ülkelerin çoğunda öğretmenlere 2 bin doların üzerinde maaş ödeniyor.

Yapılan araştırmaya göre Ülkemizde ortalama 900-1000 dolar maaş alan öğretmenler; ABD’de ortalama 3 bin dolar, Almanya’da 2-3 bin dolar, Avusturalya da 2,5 bin dolar, Fransa’da 2-3 bin dolar, İngiltere’de 4-5 bin dolar, Japonya’da ise 2-3 bin dolar civarında maaş alıyorlar.

Ülkemizde ek dersi olmayan bir öğretmenin eline geçen ortalama maaş miktarı 2.200 TL iken, mesai ve ek ödeme dışında ortalama olarak 9/1 memurun 2.183 TL, 8/1 Polis Memurunun 2.929 TL, Başkomiserin 3.306 TL, 7/1 Doktorun 3.456 TL, 1/4 Avukatın 4.340 TL, 1/4 Vaizin 2.796 TL maaş aldığı bilinmektedir. Tüm bu ve birçok meslek gruplarının aldıkları maaşların iyileştirilmesi gerekirken öğretmenlerin aldıkları maaş oldukça düşük ve içler acısıdır. Bu durum kamuoyunda Hükümetin öğretmenlere verdiği değer bu kadardır şekilde yorumlanmaktadır.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığında 1 Eylül 2013 tarihi itibari ile 69.415 eğitim kurumu yöneticisi, 739,595 öğretmen olmak üzere toplam 809.010 öğretmen 3,000 ek gösterge maaşla görev yapmaktadır. Bunların haricinde 81 İl Milli Eğitim Müdürü, 298 il Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, 918 İlçe Milli Eğitim Müdürü, 3028 İl-ilçe Şube Müdürü olmak üzere 4244 yönetici de çalışmaktadır. Tüm öğretmen ve idarecilerin maaşlarında iyileştirme yapılarak 3.000 olan ek göstergelerinin 3600 ek göstergeye çıkarılması ivedilikle gerekmektedir. Öğretmenlere hak ettikleri değer maddi ve  manevi olarak verilmelidir.

Bu bağlamda;

1-Öğretmenlerimizin maaşlarını yeterli buluyor musunuz?

2-Ülkemizdeki öğretmen maaşları ile yukarıda belirttiğimiz öğretmen maaşlarındaki farkı nasıl izah edersiniz?

3-Milli Eğitim Bakanlığınızda çalışan ve emekli olan öğretmen ve idarecilerin 3.000 olan ek göstergelerini 3.600 ek gösterge olarak arttırmayı düşünüyor musunuz?

4-Diğer meslek gruplarına göre öğretmen maaşlarının düşük olmasını neye bağlıyorsunuz?

5-Öğretmen maaşları hangi kriterler gözetilerek belirlenmektedir?

6-Ülkemizin ve Milletimizin gelişiminde büyük katkıları olan tüm meslek gruplarını yetiştiren öğretmenlerimize Hükümet olarak hak ettikleri değeri verdiğinizi düşünüyor musunuz?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.