logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU ÇALIŞANLARINA GERÇEKTEN BU KADAR ZAM MI YAPILDI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas2Kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarına bu yıl için yapılan artış miktarları ile son 12 yılda yapılmış olan artışlara ve bu artışların enflasyon karşısındaki durumuna ilişkin olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından açıklama yapıldı.

Bir soru önergesine cevap niteliğinde hazırlanan ve Bakan Faruk ÇELİK’in imzasını taşıyan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarına yönelik olarak 2013 yılında gerçekleştirilen “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2’nci Dönem Toplu Sözleşme” uyarınca 2014 yılında;

Ocak ayında geçerli olmak üzere kamu görevlilerinin tamamının maaş ve ücretlerinde brüt 175 TL seyyanen artış yapılmıştır.

Öğretmenlerin eğitim ve öğretim tazminatlarında Ocak ayında 75 TL artış yapılmış olup, Temmuz ayında da 75 TL artış yapılacaktır. Söz konusu artışlarla, öğretmenlerin eğitim ve öğretim tazminatlarında toplam 150 TL artış yapılmış olacaktır.

Kamuda 4/C statüsünde çalışan geçici personelin ücretlerinde Ocak ayından itibaren brüt 350 TL artış yapılmıştır. Ayrıca söz konusu personele, aile yardımcı ödeneğinden memurlar gibi yararlanma imkanı tanınmıştır.

2013 yılı ikinci yarı TÜFE oranının %3‘ü aşması nedeniyle tüm kamu görevlilerine 2014 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere ayrıca %0,27 oranında enflasyon zammı verilmiştir.

Ayrıca hizmet kolları bazında kamu görevlilerine birçok mali ve sosyal hak öngörülmüş ve halen kamu görevlilerine ödenmekte olan bazı ödemelerde artışlar da sağlanmıştır.

Kamu görevlilerin mali ve sosyal haklarında yapılan bu artışlar sonucunda 2014 yılında aile yardımı ödeneği dahil ortalama Devlet memuru maaşında %8,1 oranında, en düşük memur maaşında ise %7,4 oranında artış gerçekleşmiş olacaktır. Bu dönem için 2014-2016 Orta vadeli Programında öngörülen TÜFE ise %5,3‘tür.

Diğer taraftan, 2002 Aralık-2014 Ocak döneminde ise aile yardımcı ödeneği dahil ortalama Devlet memuru maaşı %306,2 oranında artarak 2,347 TL’ye, en düşük memur maaşı %416,8 oranında artarak 2.025 TL’ye yükselmiştir. Aynı dönemde TÜFE artışı ise %160,3 oranında gerçekleşmiştir. Bu artışlar karşılaştırıldığında kamu görevlilerinin aylıklarındaki artışların enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleştiği görülmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.