logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMENLERİN EMEKLİ MAAŞ VE İKRAMİYELERİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmen3657 sayılı Kanuna tabi olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil 1 inci dereceli kadrolardan emekliye ayrılanların emekli aylık ve ikramiye miktarları, hizmet yıllarına ve emekli keseneklerine esas aylık derece ve kademelerine göre farklılık göstermektedir.

2014 yılında 3000 ek gösterge üzerinden emekliye ayrılacak olan öğretmenlerin, farklı hizmet yıllarına göre alabilecekleri emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarlarını bir arada görebilmek için memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

Öğretmenlerin emekli aylık ve ikramiyelerine ilişkin sonuçlara baktığımızda, öğretmenler hakkında geçerli olan 3000 ek gösterge (1.Derece için) rakamının 3600’e yükseltilmesinin, emekli aylık ve ikramiyelerini önemli ölçüde artıracağını düşündüğümüzden, emekli öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için ek gösterge artışı konusunda düzenleme yapılmasını bir zorunluluk olarak görmekteyiz.

Örneğin; 30 yıl hizmeti olan ve 1 inci derecenin 4 üncü kademesinden emekliye ayrılan bir öğretmeninin ek göstergesinin 3000 yerine 3600 olması durumunda, (2014 yılı için) emekli aylığı 404 TL, emekli ikramiyesi ise 14.553 TL daha fazla olacaktır.

Öğretmenlerin 2014 yılı emekli maaş ve ikramiyeleri

2014-emekli-ogretmen-maaslari

*Emekli keseneğine esas derece ve kademelere karşılık gösterilen hizmet yılları tahmini olarak kullanılmıştır.

**Emekli aylığının %4’ü oranındaki ek ödemeler hesaplamaya dahil edilmiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©  

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.