logo yeni

calisanlar2 copy

2022 MAAŞLARI YETERSİZ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas62022 sayılı Kanuna göre yaşlılık aylığı, engelli aylığı, bakıma muhtaç engelli aylığı ve engelli yakını aylığı alanların sorunlarına dair Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde meclis araştırması açılması teklif edildi.

Malatya milletvekili Veli AĞBABA ve arkadaşları tarafından teklif edilen araştırma önergesi:

“2022 Sayılı Kanuna göre; 65 yaşından büyük olanlara “Yaşlılık aylığı”, 18 yaşından büyük %40 ile %69 özrü bulunan kişilere “Özürlü Aylığı”, 18 yaşından büyük, %70 ve üzeri özürlü kişilere “Bakıma Muhtaç Özürlü Aylığı” ve 18 yaşından küçük özürlü yakını olanlara “Özürlü Yakını Aylığı” ödenmektedir.

Kanuna göre kişilerin belirtilen maaşları alabilmesi için çeşitli şartlar konulmuştur. Bu şartların yanı sıra 25 Ocak 2013 tarihli ve 28539 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik” in geçici 1 inci maddesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte binlerce kişinin hayatında önemli değişiklikler yaşanmaya başlanmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, Maliye Bakanlığı ile ortak çalışarak hazırladığı yönetmelik, 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşları ile özürlü ve muhtaç kişilere aylık bağlanmasını yeniden düzenlerken büyük mağduriyetleri de beraberinde getirmiştir.

Yönetmelik gereğince, hanede yaşayan her ferdin aylık geliri 119,62 TL’nin üzerinde ise, muhtaç ve engelli aylığı kesilmektedir. Emekli maaşı ile eşine ve engeli çocuğuna bakan bir aile reisinin maaşı 3’ e bölünmekte, fert başına 119 liralık gelir geçildiği için engelli maaşı alan çocuğun maaşı kesilmektedir. Ayrıca, yeni çıkarılan yönetmelikle, muhtaçlığın tespitleri Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı SYDV tarafından yapılmaktadır. Nüfus bilgileri, tapu bilgileri, banka, emeklilik bilgileri vakıflar tarafından incelenen muhtaçların büyük oranda maaşlarının kesildiği ifade edilmektedir.

Yönetmeliğin 7. maddesinin 2. fıkrasının (e) bendinde yer alan ‘kamu ve özel kuruluşlarda iaşe ve ibateleri dahil olmak üzere sürekli bakımı yapılan ve yaptırılanlar aylığa hak kazanamaz’ hükmüne göre huzurevi ve bakımevlerinde kalan, özür derecelerine göre maaş alıp, özür oranı yüzde 75 ve üstü olanların 1130 lirayı bulan maaşları da devlet tarafından kesilmiştir. Engellilere maaş yerine harçlık verilmeye başlanmıştır. 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlar ile özürlü ve muhtaç kişilerin az da olsa ihtiyaçlarını gidermeye yarayan maaşların farklı sebeplerle kesilmesi sosyal devlet anlayışından uzaklaşıldığının net bir göstergesidir.

Zaten çok zor şartlar altında yaşayan engelli ve muhtaçların yaşam şartlarının kötüye gitmesine sebep olan yasal düzenlemelerin tüm yönleriyle incelenmesi ve sorunların önüne geçecek düzenlemelerin yapılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.