logo yeni

calisanlar2 copy

HATALI ÖDENEN EK DERS ÜCRETİNİN GERİ ALINMASI

Aktif . Yayınlanma Ücret

adaletİstanbul 3. İdare Mahkemesi, Müdür Yardımcısı olan davacıya 2012 yılı Nisan, Mayıs, Haziran aylarında ek ders ücreti olarak sehven ödendiği tespit edilen 260,19-TL’nin geri istenmesine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulmadı.

Mahkeme hatalı yapılan ödemelerin geri istenilmesi işlemiyle ilgili verdiği kararında: “Olayda, davacıya sehven ödendiği belirtilen 260,19-TL’nin 2012 yılı Nisan, Mayıs, Haziran aylarında ödendiği, en son 2012 yılı Haziran ayında yapıldığı açık olan ödemenin 09.01.2013 tarihinde de geri iadesi istendiği açıktır.

Bu durumda; Danıştay’ın yerleşmiş içtihatlarına göre kamu görevlilerine idarece sehven yapılan ödemeden geri istenmesi halinde, bu iade talebinin ödeme yapılmasından itibaren dava açma süresi içinde yani 60 gün içinde yapılabileceği açık olduğundan ödemeden 6 ay sonra sehven ödendiği belirtilen 260,19-TL’nin iadesine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Dava konusu işlem hukuka aykırı bulunduğundan davacı tarafından ödenen tutarın da davacıya iadesi gerekmektedir.” kararını verdi.

Hatalı yapılan ödemelerin geri alınması ile ilgili ayrıntılı bilgi için sitemiz makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Söz konusu karara ulaşmak için tıklayınız.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.