logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREVDEN AYRILMA TAZMİNATININ 2014 YILI MİKTARI

Aktif . Yayınlanma Ücret

goreve-son-vermeKamu çalışanlarına; emekli olmaları, toptan ödeme yapılması, sözleşmelerinin feshedilmesi, görevlerine son verilmesi, görevlerinin tamamlanmış olması gibi hallerde tazminat ödenmektedir.

Görev yaptıkları kamu kurum ve kuruluşlarla olan bağlarının kesilmesi (yeniden bağ kurulması mümkündür) durumunda kamu çalışanlarına ödenmekte olan ve “emekli olanlara ödenen tazminat” diye adlandırılan bu tazminatın, “görevden ayrılma tazminatı” şeklinde ifade edilmesi de mümkündür.  

Bu tazminattan yararlanabilecek olan kamu personelinin görevin ayrılmadan ölmesi halinde, söz konusu tazminat kanuni mirasçılarına ödenmektedir.

Görevden ayrılma tazminatından yararlanabilecek olanlar

**Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alanlara,

**Aylıklarını 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa göre alanlara,

**Aylıklarını 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa göre alanlara,

**Aylıklarını 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa göre alanlara,

**Aylıklarını 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa göre alanlara,

**Aylıklarını 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununa göre alanlara,

**399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (II) sayılı cetvelde yer alanlara,

**Kamu kurumlarında işçi olarak görev yapanlara

bazı görevden ayrılma hallerinde, görevden ayrılma tazminatı ödenir.

Tazminat ödenmesini gerektiren ayrılma halleri

Görevden ayrılma tazminatı ödenebilecek olanlar kapsamında yer alan personelden;

**İsteği ile emekli olanlara,

**Kurumları tarafından emekli edilenlere,

**Haklarında toptan ödeme hükümleri uygulananlara,

**Emekli iken yeniden göreve alındıktan sonra görevlerine (cezaen olmamak şartıyla) son verilenlere.

**Kusurları olmaksızın sözleşmeleri feshedilen sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erlere,

**Hizmet sürelerinin bitiminde görevden ayrılan sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erlere,

**Terhis olan yedek subaylara,

**Yukarıda sayılanlardan, görevlerinden ayrılmadan ölenlerin kanuni mirasçılarına

ödenir.

Ödenecek tazminatın miktarı

Görevden ayrılanlara ödenecek tazminatın net miktarı, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 1/D maddesine göre (12.105) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutara Damga Vergisi kesintisi uygulanmak suretiyle belirlenmektedir.

Öte yandan, “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmesi”nin  “Emekli olanlara ödenen tazminat” başlıklı 9 uncu maddesinde, söz konusu  (12.105) gösterge rakamının (13.558) olarak uygulanacağı kararlaştırılmıştır. Belirlenen bu gösterge rakamı 2014 ve 2015 yılları için geçerli olacaktır.

Toplu sözleşme ile belirlenen gösterge rakamına göre, 2014 yılı içerisinde herhangi bir tarihte görevinden ayrılacak olan kamu görevlilerine ödenecek tazminatın net miktarı,  1.036 TL olacaktır.

Görevlerinden yukarıda belirtilen sebeplerle ayrılanlara veya hak sahiplerine ödenecek olan tazminatın miktarı, kamu çalışanlarının hizmet sürelerine, görev unvanlarına ve başka herhangi bir sebebe bağlı olarak değişiklik göstermemekte, bu tazminattan yararlanabilecek olanların tümü için aynı miktarda ödeme yapılmaktadır. 

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.