logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MEMURLARA SEYYAR GÖREV TAZMİNATI ÖDENİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

seyyar-gorev-tazminatiKamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Devlet memurlarından, asli görevleri gereği memuriyet mahalli dışında ve belirli bir görev bölgesi içinde fiilen gezici olarak görev yapanlara tazminat ödenmektedir.

Devlet memurlarından, asli görevleri gereği memuriyet mahalli dışında ve belirli bir görev bölgesi (il sınırı)  içinde fiilen gezici olarak görev yapan memur ve hizmetlilere, gündelik yerine seyyar görev tazminatı ödenmektedir.

Seyyar görev tazminatı ödenen Devlet memurlarından bazılarına, gezici görevlerinden dolayı ayrıca yol masrafı da ödenir.

Bu tazminattan yararlanacak olanlar

Asıl görevli oldukları veya ikametgâhlarının bulunduğu il veya ilçelerin (belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu il veya ilçenin devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü veya kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerler) dışında fiilen gezici olarak görev yapan; takip memuru, gezici sağlık memuru, ebe, orman muhafaza memuru, koruyucu, koruma memuru, posta dağıtıcısı, hat bakıcısı, tahsildar, gezici başöğretmen ve görev niteliklerinin bunlara benzerliği Maliye Bakanlığınca onaylanacak diğer memurlara, harcırah yerine Seyyar Görev Tazminatı ödenir.

Memuriyet mahalli sayılan yerlerde gezici olarak görev yapan memurlara ise seyyar görev tazminatı ve harcırah ödenmez.

Seyyar görev tazminatının miktarı

Gezici olarak görev yapan personelden, Maliye Bakanlığınca görev unvanları ile iş ve çalışma özellikleri uygun görülenlere, vize edilen cetvellere dayanılarak fiilen gezici görev yaptıkları günler için tazminat ödenmektedir. Maliye Bakanlığı, Seyyar Görev Tazminatı ödemesine uygun görülen unvanları adam/gün olarak belirlemektedir.

Memuriyet mahalli dışında gezici olarak görev yapan personele, fiilen gezici görev yaptıkları günler için, aylık/kadro derecelerine göre haklarında geçerli olan yurtiçi gündeliklerinin 1/3 (üçte biri) günlük seyyar görev tazminatı olarak ödenir. 2014 yılı için geçerli olan gündelikler için tıklayınız …

Seyyar görev yapanların yol masrafı

Seyyar görev tazminatından yararlanan; takip memuru, gezici sağlık memuru, ebe, orman muhafaza memuru, koruyucu, koruma memuru, posta dağıtıcısı, hat bakıcısı, tahsildar, gezici başöğretmen ve görev niteliklerinin bunlara benzerliği Maliye Bakanlığınca onaylanacak diğer personelin yol masrafları mutat taşıt araçlarına fiilen ödedikleri miktarlar üzerinden ödenir.

Memuriyet mahalli içinde kendilerine seyyar (gezici) görev verilen Devlet memurlarına, kamu kurum ve kuruluşları tarafından işletilen taşıtlarda seyahat için kurumlarca fotoğraflı birer seyahat kartı verilir. (Bu kartların hangi taşıtlarda kullanılabileceği ayrıca belirlenir) 

Büyükşehir belediyesi olan yerlerde gezici görev

Büyükşehir belediyesi olan yerlerde, aynı il içerisinde görev yapmak amacıyla gezici olarak gidilen ilçenin 23.07.2004 tarihinden önce büyükşehir belediye sınırları içerisinde yer almıyor olması durumunda, bu yer memuriyet mahalli dışında bir yer olarak değerlendirilir ve bu yerlere giden personele seyyar görev tazminatı ödenir.

Ancak, gidilen ilçenin 23.07.2004 tarihinden önce büyükşehir kapsama alınmış olması durumunda ise o ilçe memuriyet mahalli sayılacağından, bu yerlere gezici görevle gidenlere seyyar görev tazminatı ödenmeyecektir. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.