logo yeni

calisanlar2 copy

YÜKSELTİLECEĞİ SÖYLENEN EK GÖSTERGELERDE HENÜZ DEĞİŞİKLİK YOK

Aktif . Yayınlanma Ücret

duyuru2013 yılında imzalanan ve kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarına ilişkin düzenlemeler içeren Toplu Sözleşmede, bazı konularda çalışma yapılacağı da kararlaştırılmış ve bu konular arasında, bazı kadro unvanları için geçerli olan ek gösterge rakamlarının yükseltilmesi de yer almıştı.

14 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme”de, bazı personelin ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi konusunda çalışma yapılacağı kararlaştırılmıştı.

Ancak, geçen süre içerisinde çok sayıda torba kanun ile çeşitli konularda düzenlemeler yapılırken, Toplu Sözleşmede karar altına alınan ek gösterge iyileştirme düzenlemelerine ise hiç değinilmedi.

Ek göstergelerinin artırılması kararlaştırılanlar

Toplu sözleşmede;

-Yükseköğretim kurumlarında genel sekreter yardımcısı,

-Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlarda daire başkanı

kadro unvanları için geçerli olan ek göstergelerin 3600’e yükseltilmesi hükme bağlanmıştı.

Yükseköğretim kurumlarında genel sekreter yardımcısı ve büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlarda daire başkanı kadrolarında görev yapanlar hakkında halen 3000 ek gösterge uygulanmaktadır.

Toplu sözleşmenin ilgili hükümleri

**“Yükseköğretim kurumları kadrolarında görev yapan genel sekreter yardımcılarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi konusunda çalışma yapılacaktır.”

**“Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşların kadrolarında çalışmakta olan daire başkanlarının 657 sayılı Kanunun 43 üncü maddesi kapsamında ek göstergelerinin 3600 olarak düzenlenmesi konusunda yasal çalışma yapılacaktır.”

Ek gösterge düzenlemesinin etkisi  

2013 yılı içerisinde yapılan değişiklikle; Genel Müdürlük, Başkanlık, Yargı Kuruluşları, Yüksek Öğretim Kuruluşları ve Bağlı ve İlgili Kuruluşlardaki “Daire Başkanı” ile Millî Eğitim Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğindeki “Grup Başkanı” kadro unvanlarının ek göstergesi 3000’den 3600’e yükseltilmişti.

Toplu Sözleşmede kararlaştırılan ek gösterge artışı düzenlemelerinin yapılması durumunda, söz konusu personelin aylık net ücretleri azalacak, öte yandan ek göstergenin 3000’den 3600’e çıkmasıyla emekli ikramiyesi ve emekli aylığı tutarları yükselecek..

Buna göre, yükseköğretim kurumlarında genel sekreter yardımcısı ve büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlarda daire başkanı kadrolarında görev yapan personelin ek göstergelerinin 3000’den 3600’e yükselmesi halinde, 2014 yılı belirlemelerine göre;

-Emekli ikramiyesi (30 hizmet yıl üzerinden) miktarı: 14.553 TL

-Emekli aylığı (30 hizmet yıl üzerinden) miktarı: 403 TL

daha yüksek olacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.